„Fabkovie domček sa volá po svojich posledných majiteľoch. Je miestom komunitného stretávania sa miestnych, ale aj obecným múzeom,“ priblížila objekt Zuzana Jóbová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus.
Domček na prvý pohľad zaujme tradičnou strechou vyrobenou zo snopov trstiny. Tradičné sú i hlinené omietky vyrobené zmiešaním hliny, konského hnoja, piesku a sečkovice, čo je narezaná slama. Dom pozostáva z kuchyne, pitvora a neskôr dostavanej ďalšej izby. Rodina Fabkovcov v ňom v priebehu života vychovala desať detí.
Domček sa neskôr dostal do vlastníctva obce, ktorá sa ho spolu s miestnymi dobrovoľníkmi z OZ Brežan podujala obnoviť a premeniť na múzeum. Pre verejnosť bolo otvorené v roku 2016.
Slamená strecha na domčeku si však po 14 rokoch od prvotnej rekonštrukcie vyžiadala výmenu. Vďaka finančnej podpore Rozvojovej agentúry BBSK cez členský príspevok v Oblastnej organizácii cestovného ruchu Región GRON sa podarilo zrealizovať obnovu slamenej strechy v hodnote 6570 eur.
„Na obnovu sme využili klasickú trstinu zviazanú do snopov privezenú z Maďarska, keďže u nás sa nedá zohnať. Trstina má oveľa dlhšiu trvácnosť ako slama a je aj odolnejšia voči poveternostným vplyvom či hlodavcom, ktoré ju znehodnocovali,“ uviedol starosta obce Juraj Tencer.
Pridanou hodnotu trstiny je aj to, že slúži ako prirodzený hmyzí hotel a domček tak bude mať v zime svojich stálych obyvateľov.
V minulosti boli Brehy známe v širokom okolí vďaka svojej keramike. V časoch najväčšej slávy tam pôsobilo až 80 hrnčiarov. Okrem Fabkovie domčeka sa v obci nachádza aj Hrnčiarske múzeum, ktoré uchováva hmotné dedičstvo bohatej hrnčiarskej tradície.
Čítajte viac Nazrite do pompejských spální: Výstava erotického umenia odhalí, čo sa dialo za dverami Čítajte viac Svetoznáme delfinárium, lunapark pri mori... Dnes sú pláže Odesy zamínované a hotelieri zničení