Nová vyhliadka v Štiavnici: Z veže kostola dovidíte až na Tatry. Aké bude vstupné?

V Banskej Štiavnici otvorili novú vyhliadku na Kalvárii. Nachádza sa v severnej veži Horného kostola a v prípade dobrého počasia núka panoramatické výhľady nielen na starobylé banícke mesto, ale dovidieť z nej sa dá aj na najvyššie štíty Vysokých Tatier.

18.05.2023 10:00
Banská Štiavnica, Kalvária, kostol, veža,... Foto: ,
V Banskej Štiavnici otvorili novú vyhliadku na Kalvárii.
debata

Ako uviedol predseda Kalvárskeho fondu Martin Macharik, o zriadení vyhliadky uvažovali už dlhšie. Veža totiž neponúka len jedinečné výhľady, ale aj pohľad na ojedinelý barokový krov v interiéri.

Po získaní finančných prostriedkov na obnovu interiéru veže z Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) vo výške 9300 eur sa v uplynulých mesiacoch podarilo projekt aj zrealizovať.

Video
Letecké video: Banská Štiavnica z neba

Sprístupnené sú dve podlažia veže, na hornom podlaží pribudne pre lepšiu orientáciou návštevníkov ešte panoramatická snímka, ktorá priblíži vrchy a pohoria, ktoré sa dajú odtiaľ vidieť.

Vstup na vežu bude spoplatnený dvomi eurami, fond chce takto získané peniaze použiť na ďalšiu obnovu kostola.

Kalvársky fond má podľa Macharika tento rok v pláne dokončiť obnovu Stredného kostola, kde sa aktuálne pracuje na rekonštrukcii masívneho dubového schodiska a veľkoplošnej fresky v interiéri.

Vyhliadka sa nachádza v severnej veži Horného... Foto: TASR, Jozef Poliak
Banská Štiavnica, Kalvária, kostol, veža, vyhliadka Vyhliadka sa nachádza v severnej veži Horného kostola a v prípade dobrého počasia núka panoramatické výhľady nielen na starobylé banícke mesto, ale dovidieť z nej sa dá aj na najvyššie štíty Vysokých Tatier. Na snímke veža kalvárskeho kostola; ponúka nielen výhľady na krajinu, ale v interiéri tiež pohľad na pôvodný barokový krov z 18. storočia.

Kalvária nad Banskou Štiavnicou sa začala obnovovať v roku 2008. Podľa Macharika sa tam odvtedy celkom na 24 objektoch preinvestovali asi štyri milióny eur, ktoré fond získal nielen od štátu, ale tiež od rôznych donorov zo Slovenska, aj zo zahraničia.

Kalvária je jedným z najnavštevo­vanejších miest v meste zapísanom v UNESCO, napríklad pred pandémiou COVID-19 v roku 2019 ju navštívilo 115.000 ľudí.

Podgorica, Čierna Hora, Montenegro, kruhový obchvat Čítajte viac Drsný brutalizmus aj lacné pivo: Táto európska metropola prekvapí kultúrou aj nízkymi cenami Verona, amfiteáter, Taliansko Čítajte viac Na taliansku antickú arénu spadla 78-tonová kométa, škoda je nezvratná
debata chyba
Viac na túto tému: #banská štiavnica #Vysoké Tatry #kalvária #výhľad