V Pompejach oživili antické techniky farbenia textilu, výrobky ponúkajú turistom

V archeologickom komplexe v Pompejach na juhu Talianska sa inšpirovali zachovanými freskami a rozhodli sa oživiť antické techniky farbenia textilu pomocou prírodných pigmentov. Výsledné produkty, na ktorých sa objavuje farebná škála podobná známym miestnym nástenným maľbám, potom ponúkajú turistom. Tí si môžu kúpiť napríklad šatky zafarbené bylinami, bazou, šupkami orechov alebo kardamómom, napísala agentúra AP.

15.01.2024 09:00
debata

Na začiatku projektu stála odkrytá freska, ktorá zobrazuje okrídlené bohyne lásky, ako farbia látky, zbierajú hrozno a vyrábajú parfémy.

Riaditeľ archeologického areálu Gabriel Zuchtriegel sa potom rozhodol osloviť znalca starých farbiacich techník Claudia Cutuliho, aby s jeho pomocou vytvoril pre Pompeje nové suveníry.

Cutuli sa pokúsil napodobniť farebnú paletu vďaka prírodným pigmentom, ktoré sa používali aj v čase najväčšej slávy Pompejí pred ich zničením sopečnou erupciou v roku 79.

Na červené odtiene použil byliny, šupky orechov poslúžili na farbenie na hnedo, sivá a čierna farba vznikli použitím bazy a s pomocou kardamómu dosiahol zafarbenie na žlté a zelené tóny.

Na šatky potom pomocou získaných farieb preniesol motívy zo známych fresiek z domu bohatej rodiny Vettiovcov.

Polovica výťažku z predaja šatiek sa použije na ďalšie financovanie reštaurátorských prác v Pompejach, a to vrátane obnovenia záhrady, kde sa budú rastliny používané na farbenie textilu pestovať.

Fresky v Pompejach dávajú nahliadnuť do každodenného života antických ľudí a vyplýva z nich, že tí bohatší chodili odetí do jasných farieb, ako bola červená, žltá, zelená alebo ružová. Otroci naproti tomu nosili strohé nefarbené odevy.

Podľa Zuchtriegela má nový projekt ukázať ďalší aspekt života našich predkov a návštevníkom Pompejí umožniť netradičný pohľad do histórie. „Súčasťou tohto vedeckého a kultúrneho zámeru je sprostredkovať myšlienku, že dejiny nie sú len známe pamiatky a krásne maľby. Sú tu aj iné dejiny, tie každodenné, ktoré ukazujú život väčšiny spoločnosti, ktorý sa do veľkých príbehov nezmestil,“ povedal.

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #Pompeje