V metropole s najškodlivejším ovzduším presahujú hodnoty znečistenia hranicu 9-násobne

Indická metropola Dillí mala vlani zo všetkých miest na svete najhoršie znečistené ovzdušie, uvádza prieskum spoločnosti IQAir skúmajúci kvalitu vzduchu. Výsledky vyšetrovania citovala britská stanica BBC.

24.04.2024 06:00
Dillí, smog, znečistenie, vzduch, ovzdušie, India, Foto:
debata

India bola zaradená na tretiu priečku krajín s najznečistenejším ovzduším, hneď za svojimi susedmi Bangladéšom a Pakistanom. Ovzdušie v krajine sa zhoršilo od roku 2022, keď India bola v tomto ohľade ôsmou najhoršie zasiahnutou krajinou.

India
Video
Zdroj: Pixabay.com

Znečistené ovzdušie je vážnym problémom v niekoľkých indických mestách. Odborníci ho pripisujú masívnej industrializácii spolu s nedostatočným presadzovaním zákonov na ochranu životného prostredia.

India zažila v niekoľkých posledných dekádach závratný rozvoj, ale zlá regulácia priemyslu spôsobila, že továrne nedodržiavajú opatrenia potrebné na kontrolu znečistenia. K zvyšovaniu úrovne znečisťovania prispela aj rýchla masová výstavba, pripomenula BBC.

dovolenka - hádka Čítajte viac Najčistejšia voda na kúpanie v EÚ? Najlepší je Cyprus, Rakúsko, Grécko. Obstálo aj Slovensko

Celá krajina je na tom zle

Správa švajčiarskej spoločnosti IQAir uvádza, že priemerná úroveň jemných častíc PM2,5 vzduchu, ktoré sú menšie ako šírka ľudského vlasu a po vdýchnutí môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, v Indii dosahuje 54,4 mikrogramov na meter kubický.

Celosvetovo je hodnota medzi 12 a 15 mikrogrammi na meter kubický považovaná za zdravé ovzdušie.

Všetky hodnoty nad úroveň 35 mikrogramov na meter kubický sú považované za zdraviu škodlivé životné prostredie.

Nameraná hodnota v hlavnom meste Dillí bola vyššia ako v celej Indii. Dosahovala údaje 92,7 mikrogramu na meter kubický.

Dillí zápasí s nečistým ovzduším v priebehu celého roka, ale hodnoty znečistenia extrémne stúpajú v zimných mesiacoch. Minulý rok vláda kvôli znečisteniu na niekoľko dní zavrela školy a univerzity.

7 statočných

Druhý a tretí stupienok najznečistenejších miest na svete tiež obsadili indické veľkomestá, Beguserai na severe Indie a severovýchodnej Guváhátí.

Vedci sledovali 134 krajín a regiónov. Odporúčaný limit Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) splnili iba Austrália, Estónsko, Fínsko, Grenada, Island, Maurícius a Nový Zéland.

Väčšina krajín tak podľa správy švajčiarskej organizácie IQAir normu o jemných prachových časticiach PM2,5 vo vzduchu nedodržala.

Rio de Janeiro, Brazília, pláž, more Čítajte viac Vyčistili pláž a vo vode sa konečne dá kúpať. Prvý raz po 10 rokoch
debata chyba
Viac na túto tému: #znečistené ovzdušie #Naí Dillí