Kašleme na predpisy, smeje sa Claudio v rozopnutej košeli na diskotéke

"Nasaďte si rúška!" Diskdžokej môže výzvu do mikrofónu opakovať donekonečna, ale tanečníci sa o to nestarajú, alebo takmer nestarajú. V nočnom klube Kiki v Ostii, obľúbenom prímorskom letovisku na predmestí Ríma, sa koronavírus zdá byť veľmi ďaleko a zároveň veľmi blízko.

05.09.2020 07:00
debata
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

i

Príspevok, ktorý zdieľa Eventi In Red (@eventinred),

Všetci vedia, aké sú predpisy: povinné rúška, tancovať sám či sama a viac ako meter od suseda. „Ale na to všetko kašleme,“ smeje sa Claudio a z rozopnutej košele vystrkuje brucho.

Rúško má vo vrecku a tancuje sám, nie preto, aby by dodržiaval rozostupy, ale preto, že sa jeho priatelia bavia niekde vedľa. „Napriek tomu sa snažíme dávať si pozor,“ hovorí.

Večierok sa koná v jednej z diskoték pod holým nebom na pláži v Ostii, asi 20 minút vlakom od metropoly. Rovnako ako Claudio tancuje 200 až 300 hostí klubu Kiki v rytme elektro hudby. Mnohí nemajú rúško, smejú sa, zoznamujú a popíjajú gin s tonikom.

Je potrebné, aby zasiahli čašníci, aby sa rozšírilo, že príde polícia a ďalšie výzvy diskžokeja, aby to každý vzdal a nasadil si rúško. „V každom prípade sa vláda chystá všetky diskotéky zavrieť,“ hovorí Claudio, ktorého cituje agentúra AFP.

Politicky citlivá otázka

V mnohých európskych krajinách vzniká hrozba druhej vlny pandémie Covidu-19. Španielsko svoje diskotéky zavrelo a Taliansko, zatiaľ pomerne ušetrené, sa snaží letné hromadné radovánky brzdiť.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Francesco Ventimiglia (@francescoafroma),

Kvôli Covidu-19 bolo tradičné polnočné kúpanie tento rok zakázané. Vláda sa nemôže s regiónmi zhodnúť práve v otázke diskoték, ktoré bývajú v tejto dobe preplnené. Vláda sa obáva, aby čulý nočný život neprispel k šíreniu nákazy ako v Španielsku.

V Taliansku je táto otázka politicky citlivá, pretože uzavretie nočných klubov v čase letných dovoleniek by bolo obzvlášť nepopulárne.

Diskotéky v uzavretých priestoroch museli zostať zatvorené, a to k značnej ujme sektora, ktorý zhruba v troch tisícoch nočných klubov zamestnáva takmer 50.000 ľudí. Diskotéky pod holým nebom sa však mohli znovu otvoriť, ak to miestne úrady schválili.

Podľa vlády sa hlavná línia nemení, ale je potrebná opatrnosť, pretože počet infekcií sa zvyšuje. Avšak nechať kluby otvorené v sebe skrýva vážne riziko, priznávajú vládne zdroje v tlači.

Veselé stroje na nákazu

Regióny sú v tejto otázke rozdelené. Kalábria nariadila uzavretie všetkých tančiarní, zatiaľ čo Sardínia necháva všetko otvorené. Giulia a Emilia-Romagna posilňujú inšpekcie, Toskánsko požaduje rovnaké pravidlá pre všetkých.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Morirò di aperitivi! . . . . #sunset #tramonto #ostia #kiki

Príspevok, ktorý zdieľa FEDE cuspide! (@federico_cenci),

Nákaza Covidom-19 stúpa, tancuje sa však ďalej, napísal denník Corriere della Sera, ktorý je zvlášť kritický voči Sardínii, kde sa bary a kluby stali „veselými strojmi na nákazu“.

Podľa vedcov, ktorých sa pýtala vláda, by mali byť diskotéky pod holým nebom zakázané, keďže takéto hromadenie potiacich sa tanečníkov je nebezpečné.

Kluby sa správajú rozdielne, hovorí Gianluca Skiki. Jeho Manila Beach, kde inokedy býva na pláži až 2000 hostí, sa musí uspokojiť s 250, ktorí sedia v určenej vzdialenosti od seba a sú nútení tancovať pri svojom tanieri.

„Ľudia jedia a rovnako tak môžu aj tancovať na svojom mieste. Keď príde polícia, všetci musia byť pri svojom stole,“ vysvetľuje Skiki.

Niekoľko brunetiek v minisukniach s flitrami a s vysokými podpätkami sa kolíše pri zmyselných krokoch. Rýchlo sa však vracajú k svojim stolom.

„Tu už to nie je naozajstná diskotéka, ale je to to jediné, čo teraz môžeme robiť,“ hovorí Skiki.

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #diskotéka #pláže #koronavírus #Covid-19
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy