Turizmus je v tejto časti na zostupe po bombových atentátoch militantov v Šarm aš-Šajchu, ktoré zabili desiatky ľudí, z roku 2005, po miestnych nepokojoch v roku 2011, po páde ruského osobného lietadla na Sinaji v roku 2015 a tiež kvôli aktuálnej pandémii koronavírusu, píše CNN.
Mohutná bariéra, ktorá má zaistiť turistom pri mori bezpečnosť, je zhotovená z betónových panelov s úsekmi ostnatého plotu a oddeľuje letovisko od púšte okolo. Na niektorých častiach sú vyobrazené znaky mieru, uvádza Independent.
Tí, ktorí vstupujú do mesta po ceste, musia prejsť jednou zo štyroch brán vybavených kamerami a snímačmi. Každého prichádzajúceho strážcovia prehľadajú, identifikujú bezpečnostnými kamerami a ich vozidlá preskenujú.
Tridsaťpäť tisícový Šarm aš-Šajch je vzdialený asi 360 kilometrov južne od severného Sinajského pobrežia Stredozemného mora, kde sa islamskí militanti zhromažďujú.
Výhodná poloha, príjemné prostredie a teplé more po celý rok, ktoré oplýva množstvom koralových útesov, spravili zo Šarm aš-Šajchu najznámejšiu egyptskú dovolenkovú destináciu.
Najmä v 90. rokoch 20. storočia tu vyrástlo množstvo moderných hotelov, ktoré si rýchlo obľúbili turisti z celého sveta.
V meste vlani otvorili novú atrakciu pre turistov – múzeum so starodávnymi egyptskými artefaktmi. Nachádza sa tu tiež novootvorená univerzita pomenovaná po saudskoarabskom kráľovi Salmánovi.