V Havane je festival cigár, hviezdou je Montecristo

Na tradičný festival kubánskych cigár prišlo tento rok do Havany 1 200 pozvaných zo 70 krajín. Hviezdou festivalu má byť nový výrobok prestížnej značky Montecristo - Gran Reserva. Cigara, už vopred označovaná za výnimočnú, bude oficiálne predstavená v piatok na záver celej akcie.

23.02.2011 16:53 , aktualizované: 24.02.2011 06:55
Kubánsky cigarový festival
Ariadna Gomézová si vychutnáva cigaru pri portréte vodcu Fidela Castra počas cigarového festivalu v Havane.
debata

Festival je tentoraz zasvätený trom z 27 značiek monopolného podniku Habanos SA. Okrem Montecristo to sú Partagás a H. Upmann.

Gran Reserva de Montecristo je vyrobená zo špeciálnej zmesi najlepších listov, ktoré boli vybrané z mekky kubánskeho tabaku – oblasti Vuelta Abajo v západnej provincii Pinar del Río. Listy zreli päť rokov. Cigara dlhá 156 milimetrov s priemerom 52 milimetrov sa bude predávať v škatuliach po pätnástich kusoch, cena nebola oznámená. Vyrobených bolo 5 000 číslovaných škatúľ.

Je to prvá Gran Reserva značky Montecristo, ktorá bola založená v roku 1935, a iba druhá v histórii kubánskeho tabakového priemyslu. Doteraz jediná pochádzala z dielní Cohíba – obľúbenej značky kubánskeho vodcu Fidela Castra, kým v roku 1986 s fajčením prestal.

Cohíba na festivale predstaví svoj špeciál 1966, vyrobený pri príležitosti 45. výročia založenia podniku. Podľa agentúry AFP sa mu vo svete ctiteľov kubánskych cigár pre jeho výraznú chuť hovorí „canonazo“ – rana z dela.

Augustin Carpio pracuje celý život na tabakovej...
Kubánsky cigarový festival Augustin Carpio pracuje celý život na tabakovej plantáži.

Festival sa začal v ovzduší optimizmu, pretože predaj kubánskych cigár sa vlani po predchádzajúcom poklese pre svetovú krízu opäť zvýšil, i keď len o dve percentá.

Najväčším trhom zostalo Španielsko, aj keď vlani tam spotreba po prijatí protifajčiarskeho zákona klesla, nasledovali Francúzsko a Čína. Tá na treťom mieste vystriedala Nemecko. Práve zvýšený predaj v Ázii a vo východnej Európe, na Blízkom východe a v Afrike kompenzoval pokles v Španielsku.

Spoločnosť Habanos SA ráta s otvorením nových deviatich Casas del Habano (domov haván). Doteraz ich je vo svete 142.

Súčasťou festivalu sú okrem komerčného salónu aj odborné konferencie, degustácie naslepo a ukážky najlepších kombinácií cigár s kubánskym rumom a čokoládou.

debata chyba