Šírava neláka len vodnými radovánkami

14.07.2010 09:34
Zemplínska Šírava
Zemplínska Šírava núka mnoho krásnych výhľadov.

Vodnú nádrž Zemplínska šírava začali budovať v roku 1961. Dokončili ju o päť rokov neskôr. Možno už vtedy jej stavitelia tušili, že raz bude vyhľadávaným letným strediskom, hoci vznikla v rámci vodohospodárskych úprav na Východoslovenskej nížine. Druhá najväčšia vodná plocha na Slovensku mala okrem ochrany územia pred povodňami zabezpečiť aj vodu na zavlažovanie a chladenie blokov v elektrárni Vojany.

Športovo-rekreačný účel začala plniť už v roku 1966, keď začali vznikať aj prvé strediská. V roku 1975 sa v bývalom Československu stala najvyhľadávanejším miestom oddychu pri vode. Šírava nestratila svojich priaznivcov ani po roku 1989. Hoci boli aj roky, keď turistický ruch stagnoval. V tejto sezóne sú zatiaľ v strediskách spokojní.

„Napriek povodniam a kríze je zatiaľ návštevnosť veľmi dobrá. Sme spokojní, sezónu sme začali 27. júna, pripravili sme stredisko aj pláže,“ netají spokojnosť starosta Kaluže Ján Čuchran. Voda je podľa jeho slov kvalitná, pravidelne sa robia jej rozbory. Z domácich vyhľadávajú Zemplínsku šíravu najmä východniari, zo zahraničných hostí tu vidno Poliakov, Nemcov či Holanďanov.

Na bezpečnosť návštevníkov dohliadajú vo vode plavčíci a na súši kamerový systém. Dnes však treba na prilákanie návštevníkov aj čosi viac. „Snažíme sa aj o nové atrakcie, robíme letné festivaly. Jeden bol začiatkom mesiaca. Ďalšie chystáme na 22. – 24. júla a 7. augusta. Do budúcnosti chceme v našom stredisku dobudovať aj kempovacie miesta, ďalšie WC a bufety,“ plánuje starosta.

Na prehliadku do Miklušovej väznice chodil za korunu

Agda Bavi Pain, spisovateľ: Môj vzťah k rodnému miestu je určite iba vrúcny. Je mi vždy tak trochu ľúto, že na tom nie je lepšie v rámci Slovenska. Pretože si myslím, že už len vzhľadom na počet obyvateľstva ako druhé najväčšie mesto, respektíve druhý najväčší kraj, by mohlo byť lepšie zabezpečené. Či už čo sa týka infraštruktúry, alebo aj celkovo. Vyrastal som v centre Košíc, takže medzi moje obľúbené miesta patrí celá Hlavná ulica alebo Kováčska či Mäsiarska ulica. A najradšej som mal Katovu baštu alebo Miklušovu väznicu. Tam som ako dieťa veľmi rách chodieval na prehliadky za korunu.

To však nie je všetko, na budúci rok pripravujú vrt a hľadajú investorov na vybudovanie akvaparku. Ten by bezpochyby zvýšil počet návštevníkov. Vstup do rekreačného areálu Kaluža je zadarmo, ak sa chce niekto kúpať v bazénoch, na celý deň ho to vyjde na 2,50 eura. Parkovné je 3 eurá, na odstavnej ploche mimo parkoviska zaplatia dovolenkári na deň o jedno euro menej.

Návštevník si môže vybrať z viacerých stredísk, okrem Kaluže ešte aj Bielu horu, Klokočov, Paľkov, Kamenec a Medvediu horu. Lepší prehľad cien a služieb poskytne stránka www.sirava.net.

Trochu pokojnejšiu rekreáciu pri vode ponúka neďaleké jazero Vinné. Celodenné parkovné je počas pracovných dní 3 eurá, cez víkend o dve eurá viac. Služby sú tie isté ako minulý rok, v obci ponúkajú viacero kultúrnych akcií. Budúcu nedeľu 25. júla ich bude viac na miestnom odpuste, 1. augusta milovníkov ľudoviek poteší folklórny festival. Podrobnejšie informácie môžu nájsť dovolenkári aj na internetovej stránke obce www.vinne.sk.

Šírava Fest 2010

Nočný život na Zemplínskej šírave rozprúdi od štvrtka 22. júla hudobný festival Šírava fest. Štvrtý ročník najnavštevovanejšej letnej akcie na východnom Slovensku ponúkne vystúpenia domácich popových kapiel ako Polemic, Desmod, Gladiator. Vystúpi aj Rytmus, Peter Cmorik či česká skupina Chinaski. Vstupné na trojdňový festival je 14,90 eura v predpredaji a 20 na mieste.

Ďalšie tipy v Košickom kraji

Zemplínske múzeum Michalovce
otváracie hodiny: september až jún v utorok až piatok od 8. do 15.30 h, v júli a v auguste od 9. do 17. h
vstupné: dospelí 1,50 €, deti, žiaci, študenti, dôchodcovia 0,50 €

Múzeum gitár v Sobranciach
otváracie hodiny: september až jún v utorok až piatok od 8. do 15.30 h, v júli a v auguste od 9. do 17. h
vstupné: 0,66 €

Cestovanie - Košický kraj
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku