Špania Dolina, dieťa prírody a baníckej lopoty

18.02.2010 23:24
Špania dolina
Banícku históriu cítiť v obci v južnej časti Nízkych Tatier na každom kroku.

Pred niekoľkými mesiacmi objavili geológovia pri brehoch Namíbie vrak stroskotanej portugalskej lode, ktorá zmizla v rozbúrenom mori pred asi päťsto rokmi. V jej útrobách našli všeličo. Okrem iného aj 22 ton medi, ktorá bola vyťažená v banských štôlňach súčasnej Španej Doliny. Obce vzdialenej len desať kilometrov od Banskej Bystrice, ktorá si svoju výnimočnosť zachovala dodnes.

Špania Dolina bola, je a bude výnimočná. Pre mestského človeka z mesta pod Urpínom je na dohodenie kameňom a zároveň balzamom na dušu. Na niekoľkých stovkách štvorcových metrov ponúka iný svet. Čarokrásnu prírodu zrastenú s históriou. Najmä baníckou. Jej duch je prítomný na každom kroku. Obec s necelou dvojstovkou obyvateľov si podľa miestneho starostu Mariána Slobodníka (Smer) zachovala ráz, ktorý ako magnet priťahuje turistov.

„S našou obcou je späté najmä baníctvo. Prvé poznatky o banskej činnosti u nás sú podľa archeologických stôp spájané s tretím tisícročím pred Kristom. Z toho obdobia pochádzajú kameňomlaty, ktoré sa tu našli,“ hovorí Slobodník. Obrovský rozmach ťažby striebra a najmä medi nastal v Španej Doline v pätnástom storočí. Trval okolo štyristo rokov. V tých časoch žilo v horskej dedinke okolo tritisíc ľudí. Ťažba medi bola ešte na niekoľko rokov obnovená v druhej polovici minulého storočia, no okolo roku 1990 nadobro uzavrela svoju životnú kapitolu. Špaňodolinčanom však baníctvo zanechalo historické dedičstvo, ktoré k nim chodí ročne obdivovať 10– až 15-tisíc turistov z celého sveta. Vrátane diplomatov a veľvyslancov z mnohých nielen európskych krajín.

Banský vodovod je unikátom

Jedným z najväčších unikátov obce je, žiaľ, už len torzo výnimočného špaňodolinského banského vodovodu. Do obce ním dopravovali zachytenú vodu z prameňov až od Donovál či Prašivej v Nízkych Tatrách. „Celý systém mal dĺžku 42 kilometrov a jeho prostredníctvom k nám prúdila voda, ktorou poháňali ťažné stroje v banských šachtách,“ vysvetľuje ďalej Slobodník.

Kým vodovod zub času už viac-menej naveky poslal do minulosti, mnohé iné banské artefakty sa zachovať podarilo. V historickej budove bývalej banskej správy, kde dnes sídli obecný úrad, je aj miestne múzeum medi s mnohými originálnymi kúskami. Je v ňom aj truhlica baníckeho bratstva Herrengrund, ktorá je nemým dôkazom baníckej solidarity. Už pred niekoľko sto rokmi slúžila na uskladnenie renty, na ktorú sa baníci skladali pre vdovy po kolegoch, ktorí zahynuli v baniach. Podľa starostu sa činnosť bratstva dala považovať za akéhosi predchodcu životnej poisťovne.

Náučný chodník aj s jeruzalemským Božím hrobom
Náučný chodník, ktorý sa začína v strede obce, ponúka pohľady na ďalšie unikáty. Na desiatich zastávkach servíruje pozostatky baníckych štôlní a šácht či zmenšenú kópiu Božieho hrobu v Jeruzaleme, postavenú v roku 1594. Zo šácht a štôlní, ktorých sa v Španej Doline zachovalo asi desať, zaujme možno najviac Cisárska šachta. Bývala jednou zo vstupných štôlní do banského revíru a ráno sa pred ňou krátko pred sfáraním zvykli baníci pomodliť. V júli 1764 do nej sfárali synovia cisárovnej Márie Terézie, korunný princ Jozef s bratom arcivojvodom Leopoldom a tešínskym vojvodom Albertom. Práve túto šachtu spoločne so šachtou Ludovika obec už tento rok sprístupní pre turistov, aby mohli nakuknúť aj do ich útrob.

Unikátom obce aj banícky orloj s figúrami baníkov, ktorý zdobí stred obce asi šesť rokov. Za vzácnosť možno považovať aj Kostol Premenenia Pána z roku 1254 so štyristo rokov starým dreveným krytým schodiskom.

Špaňodolinčania sa pýšia aj bohatými čipkárskymi tradíciami, no aj spolkami či občianskymi združeniami, ktoré napomáhajú uchovávať staré tradície. Jedným z nich je aj Banícke bratstvo Herrengrund. Zástupca majstra bratstva Wilhelm Fuhrherr, ktorý je potomkom starého šľachtického rodu, hovorí, že bratstvo založili v roku 2003. „Naša organizácia sa opiera o päťstoročné tradície baníckeho bratstva a snaží sa udržiavať a pestovať starú banskú históriu v súčasnej Španej Doline,“ poznamenáva Fuhrherr.

Malebný kúsok zeme nad Banskou Bystricou je taký úchvatný, že lepšie je ho raz vidieť, ako o ňom stokrát počuť. Už 24. apríla obec za asistencie slávnostných fanfár a mužov v baníckych uniformách otvorí ďalšiu turistickú sezónu, ktorá by mala byť vďaka dvom sprístupneným šachtám ešte zaujímavejšia a úchvatnejšia ako tie pred ňou.

Kde sa dá v Španej Doline a blízkom okolí najesť a občerstviť?

Penzión Klopačka
Banícka krčma
v blízkej Banskej Bystrici

Kde sa dá prenocovať?
penzión Klopačka s kapacitou 40 postelí
priváty asi na sedemdesiatich miestach
v blízkej Banskej Bystrici

Kontakt na Obecný úrad v Španej Doline
telefón/fax: 048 419 8271
emailová adresa: spania.dolina@mail.t-com.sk
info o obci: www.spaniadolina.sk

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku