Lietavský hrad prirovnávajú k Machu Picchu. Je rovnako ohrozený

Necelá stovka pamiatok z celého sveta. Medzi nimi napríklad aj slávna peruánska pevnosť Machu Picchu. K takýmto pýcham sa zaradil i Lietavský hrad, nachádzajúci sa neďaleko Žiliny. Nanešťastie ide o zoznam najohrozenejších pamiatok na svete na rok 2010, ktorý vydal americký Svetový pamiatkový fond (WMF).

08.10.2009 10:14, aktualizované: 11.10.2009 12:10
Lietava
Lietava
debata

Do opatery si pamiatku zobralo Združenie na záchranu Lietavského hradu. To už celé desaťročie bojuje, aby sa hrad, ktorý sa rozprestiera medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná, zachoval. „Je to len o odvahe vypracovať projekt,“ povedal Ľubomír Chobot, riaditeľ občianskeho združenia.

Hrad Lietava patrí medzi najrozsiahlejšie zrúcaniny na Slovensku. Jeho rekonštrukcia prebieha už od roku 1999. „Je ťažké povedať, ktoré časti hradu sú najkritickejšie. Na každej z nich je čo opravovať,“ myslí si Chobot. V súčasnosti prebieha na pamiatke z konca 13. storočia rozsiahla záchrana gotického muriva. „Keďže nie je v takom zlom stave, dá sa ešte zachrániť,“ dodal Chobot.

Práce na hrade, ktorý v sebe nesie rôzne gotické, ale aj barokové prvky, nie sú behom na krátke trate. „Treba si uvedomiť, že to nie je záležitosť na niekoľko rokov, ale na desaťročia. Pre nás je každý nový kameň či klenba tou povestnou kvapkou v mori,“ tvrdí riaditeľ združenia, ktoré minulý rok získalo hrad do vlastníctva.

Členovia organizácie sa snažia postaviť zrúcaninu, ktorá je od 18. storočia opustená, na nohy rôznymi spôsobmi. „Najčastejšie organizujeme rôzne workshopy. Stretávame sa s verejnosťou, ale aj odborníkmi či stavebnými firmami. Ľudia z každej oblasti nám môžu nejako pomôcť. Všetko však smerujeme k jedinému cieľu – k záchrane Lietavského hradu,“ poznamenal Chobot.

Pre Chobota je prekvapujúce, že na spomínanom zozname je Lietavský hrad jediným slovenským zástupcom. „Zaslúžili by si to aj ďalšie pamiatky. Napríklad Spišský, Trenčiansky či Bratislavský hrad. Ale napríklad aj Čachtice či Kapušany,“ uzavrel. Podľa WMF je Lietavský hrad, ktorý je symbolom dejín pre žilinské okolie, v zanedbanom stave a vyžaduje stabilizáciu, na ktorú však chýbajú prostriedky.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy