Na Hrušovskom hrade zarinčia meče, otvorí sa cesta dobyvateľom

Kováči budú kuť zbroj. Rytierske hlavy a murárske ruky budú spotené. A všetci budú dúfať, že hrad Hrušov nakoniec podľahne. Za ním ďalšie pevnosti. Návštevníkov a zvedavcov čakajú tento víkend stredoveké slávnosti a nová turistická cesta po starých hradoch Nitrianskeho kraja.

24.09.2009 00:01, aktualizované: 06:02
hrad Hrušov Foto:
Hrad Hrušov sa ukrýva v Kopcoch medzi Topoľčiankami a Skýcovom.
debata

Hrušovským podhradím sa bude niesť dobová hudba, chorály aj nejaká klasika. Svoje miesto si tu vydobyjú aj skúsení slovenskí šermiari – skupina Tostabur Gladiatoria. Svoje majstrovstvo predvedú remeselníci. Pripravené sú stredoveké koláče a dobové občerstvenie. Začne sa to v nedeľu o jednej popoludní v kopcoch Zlatomoravského okresu, medzi Topoľčiankami a Skýcovom.

Na ceste medzi týmito obcami hrad veľmi nevidno, na správnu odbočku upozorní tabuľa. Počas slávností sa bude dať vyjsť autom až hore k hradu. Inokedy však treba dole pred rampami zaparkovať. Do hory je totiž zákaz vjazdu a policajtom budete nadarmo vysvetľovať, že ste si nevšimli značku obliehanú konármi.

Pri stúpaní hore vás možno po chvíli začne sprevádzať malý hnedý jazvečík. To je horárov pes a býva asi v polovici cesty. Ľudí zvykne potom aj odprevádzať. Po niekoľkých strmých zákrutách sa konečne zabelie hrad. Je to zrúcanina, a predsa pekná. S upraveným okolím a pri podrobnejšom skúmaní človek zistí, že ho ktosi zachraňoval.

Boli to dobrovoľníci zo združenia Leustach. Z úbočí vynášali ťažké kamene, vyberali ich zo sutín, aby spevnili naklonené múry, prípadne postavili nové. Nanovo zakladali schodiská, čistili nádvoria a umiestňovali zábradlie. Takto obetujú soboty a nedele už piaty rok. Turisti si ich úsilie budú môcť vyskúšať na vlastných rukách. A možno tak sami prispejú k premene kedysi zarastenej kopy kamenia na príťažlivý hrad s parádnym výhľadom.

„Vidíte z neho na všetky strany a ďalšie okolité hrady. Dal ho postaviť Matúš Čák Trenčiansky pravdepodobne na konci trinásteho storočia. Hrad dohliadal na dôležitú obchodnú cestu z Požitavia do Ponitria,“ naznačil vedúci dobrovoľníkov Jozef Blaho. Prezradil ešte jednu historku o hradných pánoch, podľa ktorej sa hovorí, že menil svojich majiteľov najčastejšie spomedzi všetkých slovenských hradov.

Hrušov možno nebol v minulosti až tak významným... Foto: Andrej Barát
hrad Hrušov Hrušov možno nebol v minulosti až tak významným hradom, no je z neho parádny výhľad na všetky strany. Napríklad cez ruiny renesančného paláca.

V okolitých potokoch sa kedysi ryžovalo zlato. Bude sa aj cez víkend. Okrem starých murárskych techník sa budú môcť záujemcovia bližšie prizrieť aj na to, ako sa vyrábalo krúžkové brnenie.

Hrušov je len prvou zastávkou z ôsmich hradov. Ďalších päť sa rozprestiera v Nitrianskom kraji, zvyšné tri sú za južnými hranicami – Ostrihom, Visegrád a Tata. V krajskom meste je to Nitriansky hrad, ktorý ponúka pekný obrázok už z diaľky, a najmä v noci, keď je osvetlená Katedrála sv. Emeráma. V tej sa vŕtali archeológovia a hľadali zvyšky kostola, ktorý pochádzal z čias Pribinu. Na rovnakom mieste sa možno skrýval aj hrob svätca Svorada.

O niekoľko kilometrov bližšie k Nitre je hrad Gýmeš, o čosi ďalej zas Živánska veža. Na druhej strane Tribeča je to zas hrad pri obci Oponice, ktorý v posledných rokoch vďaka úsiliu nadšencov opäť vykúka z hory.

Čo ponúknu stredoveké slávnosti

– súboje a šerm predvedie zoskupenie Tostabur Gladiatoria

– dobovú hudbu v podaní skupín Muzicantica, Duo historickej hudby a Zbor sv. Martina
možnosť vyskúšať si staré murárske techniky

– ryžovanie zlata, ktoré sa kedysi hľadalo v okolitých potokoch
stredoveké koláče

– výrobu krúžkového brnenia a ukážky iných remesiel

Ako sa dostať k hradom

Hrušov
Jedna poľná cesta vedie k hradu aj od obce Hostie, lepšie je však ísť od Topoľčianok smerom na Skýcov. Asi kilometer pred Skýcovom je odbočka vpravo, upozorňuje na ňu tabuľa. Je tu zákaz vjazdu. Hrad je od Nitry vzdialený približne 50 kilometrov a cesta autom trvá asi 40 minút.

Oponice
Sú to zrúcaniny hradu z 13. storočia, ktorý vyhorel v 17. storočí. Opäť je lepšie vydať sa autom, autobusy do Oponíc nejazdia často. Treba sa držať zelenej turistickej značky popri Oponickom potoku. Dedina je asi 30 kilometrov severne od Nitry, za 20 minút ste tam. V obci je ešte starý kaštieľ s rozľahlým parkom, ktorý sa v najbližších mesiacoch možno dočká obnovy.

Gýmeš
Je to takisto gotický hrad, ktorý spustol niekedy v 19. storočí. Vystúpať za ním treba z dediny Jelenec. Pod horou ľudia často kempujú pri vode. Náročnejší to môžu skúsiť pešo alebo na bicykli až od Zobora nad Nitrou po hrebeni. Je to celkom príjemná prechádzka s pekným výhľadom.

Živánska veža
Viacpodlažná strážna veža patrila k hradu Hrušov a postavili ju niekedy v 2. polovici 14. storočia. Strážila cestu z Novej Bane cez Veľkú Lehotu až k hradu. Skrýva sa v kopcoch pri obci Jedľové Kostoľany, ktoré sú od Nitry menej ako 50 kilometrov. Od dediny treba chvíľu pokračovať po zelenej značke, na rázcestí k autobusovej zastávke sa ide ďalej po asfaltke. Po zhruba 800 metroch stačí už len vyjsť po strmom kopci.
//
Nitriansky hrad
//Je neprehliadnuteľným pútačom mesta. Núka pekný výhľad, no jeho návšteva bude možno krátka. Oplatí sa preto ešte zavŕtať do úzkych uličiek pod ním, pristaviť sa pri Corgoňovi, ktorý podopiera roh jednej historickej budovy. Prípadne sa prejsť po svahu plnom zelene, ktorý je otočený smerom k parku. Z autobusovej stanice k hradu to pešo potrvá niekoľko minút.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy