Lákajú nás tatranské plesá

Tatranské plesá sú neodmysliteľnou súčasťou našich veľhôr. Môžeme konštatovať, že patria medzi klenoty nášho vodstva. Ponúkame vám prehľad aspoň najznámejších z nich.

30.06.2006 17:27
debata

Štrbské pleso

Najznámejšie morénovité jazero. V jeho  okolí sa nachádza najvyššie položená obec (rovnomenného názvu) na Slovensku, ktorá je významným rekreačným centrom v juhozápadnej oblasti Vysokých Tatier. Nachádza sa tu množstvo hotelov, lyžiarskych vlekov, zimných športovísk a iných atrakcii.  Jazero sa nachádza vo výške 1346 m n. m.  Vzniklo podobne ako ostatné plesá – vytopením oddelenej , morénou hrubo pokrytej kryhy mŕtveho ľadovca. Plocha plesa je 16,40 ha, objem vody 1284m kubických. Maximálna dĺžka jazera je 640 m a maximálna šírka 600 m. Maximálna hĺbka jazera je 19,7m. Maximálna teplota vody pri hladine je okolo 19 stupňov Celzia, priemerná ročná teplota je 6 stupňov, najvyššia priemerná mesačná teplota (v júli) je okolo 16 stupňov Celzia. Jazero je v priemere okolo 150–160 dní v roku pokryté ľadom. Pleso nemá povrchový odtok ani prítok. Jazero je oproti iným plesám bohaté na faunu, vrátane viacero druhov rýb. Najmä v 19. stor. bolo okolie plesa značne zalesnené.

Zelené pleso

Zelené pleso je ďalšie tatranské jazero morénovitého pôvodu. Nachádza sa v Doline Zeleného plesa.. Jeho plocha dosahuje rozlohu 2,58 ha, maximálna hĺbka je 5m, dĺžka 188m a šírka 136m. Zelené pleso má povrchovité prítoky. Počas častejšieho sneženia a následného topenia snehu, respektíve počas výdatnejších dažďov  voda pod tlakom odteká lievikmi v dne. Odtok z jazera, ktorým je Zelený potok, je hlavnou zásobnicou iného toku – Kežmarskej Bielej vody. Vyplavením jej mnohých častíc z morény sa v druhej polovici 19. stor. podstatne zvýšil odtok vody z jazera. Preto vytvorili umelú hrádzu, ktorá umožňuje zachovávať pôvodnú veľkosť Zeleného plesa. Práve pri ňom je situovaná známa „Brnčalka“, ktorá je aj z tohto dôvodu nositeľkou pomenovania – „Chata pri Zelenom plese“. Práve táto chata je považovaná  za jedno z najvýznamnejších východiskových miest na horolezecké výpravy na tatranské končiare.

Popradské pleso

Morénovité jazero sa rozprestiera pri ústí Zlomiskovej doliny do Mengusovskej doliny na južnom svahu Vysokých Tatier vo výške 1494m n. m. Jeho plocha má rozlohu 6,88 ha. Objem vody je 451 m kubických, maximálna hĺbka je 18 m, maximálna dĺžka je 380m a maximálna šírka 248 m. Teplota vody pri hladine dosahuje okolo 15 stupňov Celzia. Približne 180 – 200 dní je hladina plesa pokrytá ľadom. Do jazera priteká z vyššie položeného Ľadového plesa Ľadový potok. Zaujímavosťou je, že z jazera vyteká, čiže pramení známa rieka Poprad, ktorá už patrí do povodia Baltského mora. Výtok z jazera bol zmiernený hrádzou, ktorá čiastočne zvýšila hladinu a obmedzila ťah rýb. V blízkosti plesa sa nachádza chata pri Popradskom plese (so stanicou horskej služby), ktorá patrí medzi tie väčšie vo Vysokých Tatrách. Je dôležitým strediskom vysokohorských turistov a horolezcov, ktorí sa odtiaľto vydávajú na svoje výpravy.

Skalnaté pleso

Malé, ale o to známejšie morénovité jazierko položené vo výške až 1754m, rozprestierajúce sa v najnižšom kare Skalnatej doliny vo Vysokých Tatrách. Plocha v čase, keď sa v ňom vyskytovala voda dosahovala 1,23 m štvorcových. Maximálna hĺbka bola 2m, dĺžka 212m a šírka 85m. Priesakom a detonačnými zásahmi pri stavbe lanovky bola prerušená nepriepustnosť dna a v suchom období je jazierko úplne bez vody. V poslednom desaťročí sa tento stav vyskytoval veľmi často. Všetky upevňovacie práce zamerané na záchranu morény a jazierka boli doteraz neúspešné. Pri plese je prestupná stanica lanových dráh Tatranská Lomnica – vrchol Lomnického štítu. Ďalej sa tu nachádzajú vedecké pracoviská Astronomického ústavu SAV, Geofyzikálneho ústavu SAV a Hydrometerolo­gického ústavu SAV. Pleso a jeho okolie je významným strediskom letnej a zimnej vysokohorskej turistiky a lyžovania (Lomnické sedlo).

Hincové plesá

Dve plesá, ktoré sa rozprestierajú v severnej časti Mengusovskej doliny vo Vysokých Tatrách. Z oboch morénových jazier je dominujúce Veľké Hincovo pleso, ktoré sa nachádza v nadmorskej výške  1946–1965m. Ide o najväčšie pleso Tatier vôbec. Dosahuje plošnú rozlohu 17,9 m štvorcových, čím je  najväčšie prírodné jazero na Slovensku. Maximálna hĺbka plesa je až 53,2m. Tým druhým morénovým jazerom je Malé Hincovo pleso, ktoré sa nachádza vo výške 1942m n. m. Jeho plocha je 2,22 ha a maximálna hĺbka jazierka je 6,1m.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy