Areál Žabia cesta pri Levoči má po obnove slúžiť turistom a chrániť obojživelníky

Pri vodnej nádrži neďaleko Levoče sprístupnili ekologickú relaxačno-oddychovú zónu s interaktívnym náučným chodníkom Žabia cesta. Projekt vznikol v rámci cezhraničnej spolupráce Interreg a okolie priehrady prešlo veľkou revitalizáciou. Má slúžiť na rozvoj cestovného ruchu, no zároveň chrániť obojživelníky.

12.05.2022 13:00
Levoča Žabia cesta Foto: ,
Zrekonštruovaný areál Žabia cesta neďaleko mesta Levoča.
debata

„Sme radi, že sa podarilo uplatniť v tejto lokalite aj aspekt ochrany prírody. Tu bol problém, že žaby migrovali cez cestu, museli sme na úseku niekoľko stoviek metrov stavať zábrany a fyzicky ich prenášať. Úhyn tu bol dosť vysoký, aj keď cesta nie je veľmi frekventovaná,“ uviedol riaditeľ Správy národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil.

Dodal, že prvýkrát sa na Spiši podarilo zrealizovať tzv. žabovody, ktoré vedú na niekoľkých častiach popod štátnu komunikáciu.

„Krajnica je urobená tak, že žaby na cestu nevyskočia, takže sú nútené využiť podchod. Funguje to bezproblémovo a je to takmer bezúdržbové,“ objasnil Dražil.

Primátor Levoče Miroslav Vilkovský uviedol, že samospráva obnovila oddychový areál približne za 1,9 milióna eur, pričom pre nepredvídané stavebné úpravy sa projekt predražil zhruba o 168.000 eur. Zároveň sa stavebné práce o čosi predĺžili.

Spišský hrad, výlet Čítajte viac Spišský hrad navštívilo počas letnej sezóny takmer 122.000 ľudí

„Museli sme verejné obstarávanie robiť dvakrát, bolo tu nakreslených 24 samostatných objektov, ktoré sme museli dať do spoločného celku, vybudovať spoločnú čističku odpadových vôd, kanalizáciu, ale aj prepojenie jednotlivých objektov a športovísk,“ ozrejmil primátor.

Súčasťou areálu je interaktívny náučný chodník prezentujúci život tunajších obojživelníkov a najvzácnejšie prvky miestnej flóry. Trasa chodníka je dlhá 1175 metrov.

„Pred vstupom do areálu je vybudované parkovisko s 37 miestami a novozriadený objekt informačného centra. Okrem toho v lokalite pribudli ihriská, prekryté pódium, dom prírody či prístrešok s výhľadom na vodnú plochu a relaxačným sedením, ale aj nové mólo s vyhliadkovou vežou a prístrešky s ohniskami. Súčasťou lokality je tiež zážitkový areál s lanovým parkom,“ vymenoval primátor.

Verí, že sa vďaka projektu podarilo v oblasti cestovného ruchu vytvoriť podmienky pre nové zážitky a produkty.

India, žaba, mach, les, zviera Čítajte viac Okolie priehrady v Levoči dostáva novú podobu za viac ako 1,7 milióna eur

Štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Dušan Velič pri príležitosti otvorenia areálu uviedol, že v rámci aktuálneho programového obdobia 2021 – 2027 je na poľsko-slovenské projekty v rámci Interreg alokovaných takmer 130 miliónov eur.

„Ide o veľmi úspešný nástroj na medzihraničnú spoluprácu a slúži na to, aby sa regióny vzmáhali. Celá tá iniciatíva Interregu pokračuje ďalej,“ upozornil Velič.

Londýnske taxi Čítajte viac Taxikári nemajú koho voziť, v autách pestujú zeleninu a chovajú žaby
debata chyba
Viac na túto tému: #Levoča #ekológia #obojživelníky #žaby