Ukrajinci na Slovensku míňajú viac ako Rakúšania

Aktuálna situácia spôsobila výrazný rast podielu obyvateľov Ukrajiny na zahraničných platbách kartou na Slovensku. Na prvom mieste sú dlhodobo Česi. Rodinné väzby, jazyková blízkosť, Slovensko ako turistická destinácia, to všetko hovorí v ich prospech. Aktuálna situácia na Ukrajine však všetko mení. Hovoria o tom údaje spoločnosti Global Payments.

12.05.2022 10:30
debata

Kým za celý rok 2021 zaplatili na Slovensku platobnou kartou Česi 13-krát viac ako Ukrajinci, v apríli 2022 to už bolo len 1,3-krát viac. Ukrajinci sa tak v krátkej dobe prepracovali z 10. priečky až na aktuálne druhé miesto za predchádzajúci mesiac.

električkový tunel Čítajte viac Pod Odesou sa tiahne najdlhšia spleť katakomb sveta. Mapa neexistuje, ľudia v nich záhadne miznú

Štruktúra výdavkov občanov Ukrajiny, ktorí hľadajú na Slovensku útočisko pred vojnovým konfliktom je samozrejme absolútne odlišná od štandardných turistických návštevníkov. Podiel platieb kartou za potraviny a drogériu tvorí až 60 % ich výdavkov, ktoré sú v prípade českých návštevníkov len vo výške 20 %, hovorí obchodný riaditeľ Global Payments Erik Brinkáč, je vysoko pravdepodobné, že Ukrajinci v krátkej dobe zosadia Čechov z prvej priečky a stanú sa tak z pohľadu zahraničných platieb návštevníkov najdôležitejšou krajinou pre slovenskú ekonomiku.

Prekvapujúci susedia

Okrem Čechov mali v minulosti silné podiely najmä Poliaci a Maďari. Dlhodobý podiel Poliakov za za posledný rok vo výške 3 % nie je dobrým zistením, dokonca takmer 4-krát menej početní Maďari majú podiel 6 %.

Vstup do Eurozóny a najmä prísnejšie protipandemické opatrenia v minulom roku spravili Slovensko pre poľských návštevníkov menej atraktívne, hovorí Erik Brinkáč, na druhej strane euro nás robí atraktívnejšími pre členov Eurozóny, o čom svedčí vysoký podiel susedných Rakúšanov s 10 %, ale aj podiel Nemcov, Britov a Írov, ktorí spolu zaplatia až 18 % zahraničných platieb kartou. Dokonca Američania u nás zaplatia platobnými kartami viac ako Poliaci.

Izrael, Ukrajina Čítajte viac Ukrajina ešte neumrela... Toto je príbeh hymny, ktorá nikdy nebola aktuálnejšia

Podiel Rusov na zahraničných platbách skončil na nule V rebríčku celkových výdajov cudzincov pri platbe kartou sa Rusi s 1,062 miliónmi eur v roku 2021 ocitli až na 20. mieste, pričom ich podiel predstavoval len 0,9 % všetkých zahraničných platieb na Slovensku. Aktuálne je ich podiel blízky nule.

Global Payments je najväčším poskytovateľom platobných služieb a technológií na svete. Pôsobí v 100 krajinách sveta, ročne spracuje viac ako 50 miliárd transakcií. Zameriava sa najmä na menších obchodníkov a podnikateľov a zabezpečuje, aby u nich zákazníci mohli platiť kartou.

Ukrajina / Zákop / Vojak / Luhansk / Čítajte viac Naivné? Neúctivé? 22-ročný študent odcestoval na Ukrajinu pre zábavu
debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajinci #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy