Ako vyzerajú turistické zápchy v Slovenskom raji? V rokline Suchá Belá môže pomôcť semafor

Letná turistická sezóna je v Slovenskom raji v plnom prúde a viacerí návštevníci upozorňujú na rady čakajúcich turistov najmä v rokline Suchá Belá. Správa Národného parku (NP) Slovenský raj má preto viacero užitočných rád, ako sa takýmto situáciám vyhnúť. Jednou z nich je vyraziť počas víkendov a v dňoch pracovného voľba na túru v skorých ranných hodinách, resp. neskôr popoludní s návratom pred zotmením.

22.08.2023 11:00
debata

„Pred nástupom do rokliny si v Informačnom centre na Podlesku alebo v Turistickom informačnom centre v Hrabušiciach overte aktuálnu situáciu v rokline,“ odporúča Správa NP.

Slúžia na to obrazovky so zábermi zo živej kamery umiestnenej v problémovej lokalite rokliny pri Misových vodopádoch. Súčasťou obrazovky je semafor, ktorý farbami zjednodušene informuje o množstve turistov a priechodnosti rokliny.

Zelená znamená bez zdržania alebo minimálne zdržanie, oranžová značí zdržanie päť až 30 minút a červená farba upozorňuje na zdržanie viac ako 30 minút.

Zábery zo živej kamery a semafor môžu návštevníci sledovať každý deň od 7.00 do 17.00 h aj online na webe Správy NP Slovenský raj.

korytnačka Čítajte viac Ochranári sa v Slovenskom raji starajú aj o exotickú korytnačku

„Ak je v Suchej Belej veľa turistov a chcete sa vyhnúť čakaniu, jednoducho zvoľte inú trasu výletu. Iba niekoľko kilometrov od Podleska sa nachádzajú nemenej atraktívne rokliny Piecky, Veľký Sokol či Kláštorská roklina. Sú oveľa menej navštevované a v rovnakom čase, keď v Suchej Belej turisti čakajú v radoch, tam návštevníci stretnú iba minimum ľudí,“ dodávajú ochranári.

Na pokojnú turistiku bez čakania odporúčajú aj rokliny Sokolia dolina, Zejmarská roklina, Veľký a Malý Kyseľ. S výberom a plánovaním túry návštevníkom poradia pracovníci Informačného centra na Podlesku.

Ochranári tiež vyzývajú turistov na obozretnosť a žiadajú, aby sa riadili odporúčaniami pracovníkov Správy NP a Horskej záchrannej služby.

turista, turistika, hory, cestovanie, ruksak, kopce, údolie, dolina, dovolenka Čítajte viac Turisti, pozor: Takýto kus papiera vám môže zachrániť život, viete ho použiť?
debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenský raj