Na najvyššej piesočnej dune Európy sa zjavujú duchovia. Odfotili ich mnohí turisti

Dune du Pilat je výnimočnou črtou pobrežia Akvitánie, prírodným miestom presiaknutým exotikou a majestátnosťou. Najvyššia duna v Európe je viac ako 103 metrov vysoká, 600 metrov široká a 3 kilometre dlhá. Nachádza sa 60 km juhozápadne od mesta Bordeaux.

25.03.2024 06:00
Pilátova duna, Dune du Pilat, Francúzsko,... Foto:
Dune du Pilat
debata (1)

Francúzska duna pripomína Arabskú púšť, ponúka výrazný kontrast medzi lesom, pieskom a oceánom. Z jej vrcholu je nádherný výhľad na piesočnatú plošinu, malé ostrovčeky v lagúne Arcachon a akvitajské parky.

Zaujímavosťou je, že táto prírodná pamiatka sa neustále vyvíja. Dune du Pilat nikdy nie je rovnaká, nikdy nebola taká, aká bude.

Vďaka pôsobeniu vetra sa pieskový násyp pohybuje o 1 až 5 metrov smerom k lesnému masívu. Jeho vývoj podrobne skúmajú vedci.

Ako duna vznikla? Hromadenie piesku prebiehalo v 5 fázach počas 4000 rokov. Chladné suché obdobia s vetrom spôsobili pohyb a hromadenie piesku. Striedali sa s teplejšími a vlhkými obdobiami, priaznivými pre rozvoj vegetácie.

Zvyšky vegetácie sú viditeľné z pláže na vrchole duny vo forme čiernych čiar tiahnucich sa na západnej strane duny.

Nečakaní obyvatelia

Viac ako 6 800 hektárov je klasifikovaných a chránených podľa zákona o životnom prostredí. Tvoria mozaiku biotopov priaznivých pre rozvoj rozmanitej biodiverzity.

Aby sa prispôsobili ťažkým podmienkam týchto prírodných prostredí, rastlinné a živočíšne druhy demonštrujú zložité a prekvapivé adaptácie, stratégie a mechanizmy.

Aj keď má Dune du Pilat na svojom vrchole púštny charakter, ukrýva rozmanitú faunu a flóru. Na jej úpätí prívaly sladkej vody umožňujú rozvoj vegetácie zvyčajne prítomnej na okraji vodných tokov: kosatec žltý (Iris pseudacorus), trstina (Phragmites communis), vŕba (Salix atrocinerea)…

Západná strana duny láka na pláž s jemným pieskom a zeleňou. Táto oblasť je medzi návštevníkmi obľúbená vďaka teplej vode, pozvoľnému klesaniu a vynikajúcej čistote.

Prízrak duny

Duna je veľmi zaujímavá aj v nezvyčajnom počasí – v zime, keď je piesok pod snehovou pokrývkou, alebo keď ju zahalí hmla.

Práve vtedy sa môže vyskytnúť vzácny jav, ktorý možno z času na čas pozorovať v horách: prízrak Brocken. O čo ide? O ducha…

Nastane v momente, keď hmla zredne a prepustí slnečné lúče, ktoré ľudský tieň obklopí prstencami a na svete je zväčšený obrys človeka ohraničený dúhovým oblúkom.

Zmätky v názve

Na internete, v sprievodcoch i brožúrach nájdete dve označenia tejto veľkej francúzskej kopy piesku: Dune du Pilat a Dune du Pyla. Takže ktorý z nich je správny. Dune du Pilat.

Pilat je odvodené z gasconského slova „Pilat“, čo znamená „hromada“, „kopec“.

Severne od duny sa rozprestiera prímorské letovisko Pyla sur Mer, ktoré bolo založené v roku 1920 a je súčasťou La Teste de Buch. Práve preto vznikol aj nesprávny názov prírodného úkazu – Dune du Pyla – zmätok ohľadom správneho mena duny.

Taliansko, more, Čítajte viac Najpriateľskejšie mesto sveta má Taliansko. Z top 10 je len 5 v Európe, ako dopadlo Slovensko? plávanie, rieka Čítajte viac Rieka v metropole ako kúpalisko? Po 100 rokoch sa obnoví plávanie, oznámilo vedenie mesta zoo, zvieratá, medveď, žirafa, slon, tiger, nosorožec, papagáj, motýľ, kačka, zebra Čítajte viac KVÍZ: Poznáte národné zvieratá krajín? Ukážte svoj prehľad (a odhad)

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #Duna du Pilat