Návštevníci v Tatrách zaplatia viac o 75 %. Čo dražie?

Vo Vysokých Tatrách sa od 1. marca roku 2024 bude platiť vyššia daň za ubytovanie. Porastie o 75 percent, teda zo súčasných 2 eur na 3,50 eura. Rozhodli o tom vo štvrtok poslanci mestského zastupiteľstva. Ako informovala za samosprávu Katarína Bohušová, poslanci hlasovali aj o zvyšovaní dane z nehnuteľnosti či za psa, ale aj poplatkov za komunálny odpad. Okrem iného tiež odsúhlasili všeobecne záväzné nariadenie o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia.

18.12.2023 09:30
Vysoké Tatry, sneh, zima, Foto: ,
Pohľad na zasnežené podhorie zo Štrbského Plesa. Ilustračné foto.
debata

Dôvodom nárastu sadzieb vo Vysokých Tatrách sú niekoľkonásobne zvýšené náklady napríklad na úpravu zelene, údržbu komunikácií či osvetlenie. Ide pritom podľa samosprávy o najvýznamnejšiu a najnavštevovanejšiu destináciu v rámci Slovenska. „Mesto musí premietnuť zvýšené náklady do nových opatrení, preto sme boli nútení zvýšiť niektoré dane a poplatky,“ skonštatoval primátor Vysokých Tatier Jozef Štefaňák.

Jednou z nich je spomínaná daň z ubytovania. Podľa dôvodovej správy k zastupiteľstvu bol pôvodne predkladaný návrh zvýšiť ju na štyri eurá.

„Mali sme dve možnosti, mohli sme vyberať peniaze napríklad za bežecké trate, ktoré sú platené z dane z ubytovania. Bude však jednoduchšie zaplatiť to v jednom balíku, teda z miestnej dane zabezpečíme rozvoj cestovného ruchu,“ poznamenal Štefaňák.

Daň napokon porastie o spomínaných 75 percent. „Nechceme, aby to návštevníkov odradilo, ale aby sme pre turistov zachovali najvyšší štandard,“ vysvetlil primátor.

Zaplatenie miestnej dane za ubytovanie však prináša pre turistov v Tatrách aj benefit, a tým je automatické poistenie na zásah Horskej záchrannej služby.

Tatranská informačná kancelária ale pripomenula, že toto poistenie sa vzťahuje len na turisticky značkované trasy, nie napríklad na výstup s horským vodcom. V takom prípade sa musia turisti pripoistiť.

Hory, lyžovanie, Tatry, sneh, zima Čítajte viac V Tatrách sa momentálne už neubytujete. Tu je dôvod Bežkovanie, bežkár, zima, sneh Čítajte viac V Jasnej sprístupnili značené trasy bežeckého lyžovania
debata chyba
Viac na túto tému: #dane #Vysoké Tatry