Zaujímavé nehnuteľnosti sú na predaj aj na Slovensku. Na realitnom portáli je v ponuke napríklad renesančný kaštieľ zo 17. storočia v obci Vlková pri Kežmarku. Budova sa pýši empírovou fasádou z roku 1830 a je národnou kultúrnou pamiatkou.
V kaštieli žila rodina Wielandovcov, ktorá pochádzala z Nemecka. V januári 1945, počas druhej svetovej vojny, sa kaštieľ stal sídlom štábu Československého armádneho zboru, neskôr tu zriadili v kancelárie, školu a sídlil tu aj obecný úrad. Spustnutá budova s priľahlými pozemkami je dnes v ponuke za 149 000 eur.
Treba však pripomenúť, že tento kaštieľ sa predáva už niekoľko rokov a problém robí práve jeho status národnej pamiatky, takže pamiatkari budú mať na budúceho majiteľa, ktorý sa bude chcieť pustiť do rekonštrukcie, vysoké nároky.
Neďaleko Veľkého Krtíša, v obci Želovce, sa zasa predáva barokový kaštieľ rodiny Zichyovcov z roku 1772. Aj tento architektonický skvost je národno-kultúrnou pamiatkou zapísanou v Ústrednom zozname pamiatkového fondu.
Počas vojny slúžil kaštieľ ako nemocnica pre nemecké vojsko, v ďalších rokoch tu sídlila poľnohospodárska škola, internát, učebne a telocvičňa.
Na cene sa majitelia plánujú so záujemcom dohodnúť.
Na predaj je aj klasicistický kaštieľ postavený v druhej polovici 18. storočia v Jaklovciach v gelnickom okrese. Pôvodne slúžil ako rodinné sídlo jednej z vetiev grófskeho rodu Csákyovcov. Dnes je zapísaný v zozname Národných kultúrnych pamiatok a nový majiteľ bude môcť na jeho obnovu čerpania dotácie.
Pôvod kaštieľa Vranovo, ktorý stojí v Palúdzke, mestskej časti Liptovského Mikuláša, siaha do roku 1500, v 17. storočí sa stal pohodlnou šľachtickou rezidenciou v renesančnom štýle. V kaštieli sa vystriedalo niekoľko šľachtických rodov, pred svojou popravou tu dokonca väznili aj legendárneho zbojníka a Juraja Jánošíka. Kaštieľ Vranovo istý čas fungoval ako múzeum, dnes ho nový vlastník získa za 999 000 eur.


