Múzeum Dolná brána privítalo od mája 18 500 ľudí, otvorené je aj v novembri

Približne 18 500 návštevníkov prilákalo za polrok prevádzky zrekonštruované podzemné múzeum Dolná brána v centre Košíc. Takmer tretinu z nich tvorili návštevníci zo zahraničia. Informuje o tom mesto na svojej webovej stránke s tým, že vzhľadom na záujem turistov zostáva oproti iným rokom otvorené aj v novembri.

10.11.2022 15:00
debata

Vlani boli priestory múzea pre rekonštrukciu zatvorené, verejnosti ho opätovne sprístupnili od mája.

„Najvyššiu návštevnosť sme zaznamenali počas osláv Dní mesta Košice, Noci múzeí a počas Bielej noci. V máji navštívilo múzeum 3959 ľudí. Druhým najsilnejším mesiacom bol august, keď sa do podzemných priestorov prišlo pozrieť 3304 návštevníkov,“ uviedol Martin Dani z K13 – Košické kultúrne centrá, ktoré zabezpečujú správu tohto múzea na Hlavnej ulici.

V rámci rekonštrukcie pribudli do interaktívnej expozície viaceré moderné multimediálne prezentácie, infokiosky, špeciálne efekty či 3D archeomodely. Vymenili tiež elektroinštaláciu, svietidlá, osvetlenia vitrín a exponátov.

Zimnú prestávku chcú využiť na drobné opravy, doplnenie historických artefaktov a na inštaláciu interaktívnych exponátov pre deti. Múzeum by sa následne malo opätovne otvoriť na jar budúceho roka.

Magistrát pripomína, že múzeum Dolná brána patrí od svojho vzniku v roku 1998 k najnav­števovanejším a turisticky najatraktívnejším miestam v historickom centre mesta.

Sú tu sprístupnené časti historického opevnenia Košíc a bývalej mestskej kanalizácie či artefakty z Dómu sv. Alžbety. V podzemí je umiestnené aj Múzeum tokajskej vínnej cesty.

Viniansky hrad Čítajte viac Na Vinianskom hrade pribudli novinky: most, sála, galéria, oddychová zóna aj romantická vyhliadka teplé počasie, deti na kolobežke Čítajte viac V Spišskej Novej Vsi a Michalovciach pribudnú zdieľané kolobežky
debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #múzeum
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy