Ako sa začala vaša láska k tejto krajine? Čím je pre vás výnimočná? Čo vás inšpirovalo založiť blog Řecko nás baví?
Naozajstná láska a veľké puto ku Grécku sa zrodilo až po tretej dovolenke. Bolo to v roku 2010, keď som sa zamiloval do gréckej krásky menom Lefkada (ostrov v Iónskom mori). Chcel som sa vykúpať v tej neuveriteľnej tyrkysovej farbe mora s bielou penou. To som vtedy ešte netušil, že to budú ešte len začiatky mojej „modrobielej diagnózy“ :-).
V Grécku plynie všetko inak ako u nás. Neponáhľa sa tam. Čas strávený s rodinou a priateľmi v kostole, v taverne alebo pri oslavách na námestí je pre Grékov dôležitejší než sa pýšiť nablýskaným autiakom alebo najdrahším mobilným telefónom.
Keď k týmto trochu odlišným životným hodnotám pripočítame celkovú dobrosrdečnosť Grékov, úžasnú pohostinnosť, jedinečnú kuchyňu, tisíce kilometrov rôznofarebných pláží a hory až 2917 metrov vysoké, zistíme, že Grécko je rozmanitejšie, než prehliadka hotelov z turistických katalógov.
Hlavnou inšpiráciou blogu Řecko nás baví bola skutočnosť, že v roku 2015 bola ponuka gréckych destinácií asi desatinová, oproti celkovej rozlohe Grécka.
A ja som mal obrovskú túžbu inšpirovať sám seba i ďalších čitateľov u nás k tomu, aby sme postupne skúsili navštíviť tých 90 % miest, o ktorých sa už tak nehovorí.
Že v Grécku nie sú len ostrovy, ale aj oveľa väčšia pevnina. A je vidieť, že aj vďaka rôznym blogom a sociálnym sieťam záujem o Grécko naozaj medziročne rastie.
Cestovné kancelárie stále rozširujú svoju ponuku o nové destinácie a rovnako je čoraz viac ľudí, vrátane nás, ktorí začali cestovať do Grécka každoročne autom.
Cestujete stále inam, alebo máte aj obľúbené miesta, kam sa radi opakovane vraciate?
Áno, radi sa vraciame, ale objavujeme aj nové miesta. Za tie roky nadväzujeme rôzne priateľstvá a tým sa naše puto ku Grécku rozrastá.
Najviac ma zasiahol príbeh „gréckych detí“, ktoré po občianskej vojne v Grécku (1946–1949) museli emigrovať k nám do Československa.
Vďaka tomu som prišiel na to, že sú v horách na severe Grécka „české dediny“ a rovnako tak u nás na Morave početné „grécke obce“. Preto sa najčastejšie vraciame do hôr na severe, kde máme priateľov.
Z prírodných skvostov som si najviac zamiloval hornatý kraj Epirus. Obzvlášť oblasti Zagori a Tzoumerka. Ukrývajú desiatky dedín, v ktorých nájdete všetko postavené len z kameňa a dreva. Neskutočná romantika.
Mnoho pôvodných panských domov sa zrekonštruovalo, aby sme v nich dnes našli jednak moderné luxusné ubytovanie, jednak aj autentické miesta s minimálnym turizmom.
Pri ostrovných destináciách ma zase najviac oslovili Kyklady. To je naopak taká farebná romantika, na ktorej vám azda každá žena musí povedať svoje áno :-). Rád sa vraciam na Lefkadu, na polostrov Pelion, ale tiež na Peloponéz.
Čítajte viac Mama blogerka: S deťmi okolo sveta? Dobre naplánovaná exotika vyjde rovnako ako rezort all inclusiveGrécko má okrem pevniny aj okolo 2 000 ostrovov, z ktorých je 170 obývaných. Koľko z nich ste navštívili? Ktoré sú najzaujímavejšie?
Za 8 rokov som navštívil „len“ 17 ostrovov. Posledných 7 rokov chodievam totiž autom na pevninu, takže moje počty ostrovov sa na nejaký čas zastavili.
Ale zase som objavil množstvo krásnych miest, dedín, vodopádov, starých kamenných mostov, divokých kaňonov a prekrásnych jazier s kŕdľami pelikánov, kormoránov a stádami vodných byvolov.
Medzi najzaujímavejšie ostrovy, ktoré som zatiaľ navštívil určite patria: Milos, Ikaria, Karpathos, Amorgos, Astypalea, Koufonisia a okrem Lefkady určite aj Kefalónia.
Ktorá pláž je podľa vás najkrajšia?
V Grécku je toľko krásnych a rôznofarebných pláží, že ich musí byť najkrajších aspoň päťdesiat. Nech máte predstavu, aké rôznorodé môžu byť, skúste si dať do Googlu napríklad tieto názvy: Sarakiniko beach (Milos), Seychelles beach (Ikaria), Egremni beach (Lefkada), Simos beach (Elafonisos), Voidokilia beach (Peloponéz) či Balos beach (Kréta).