Ako vyzerajú chorvátske letoviská mimo sezóny? Čo robia hotelieri a čašníci v zime?
Aj mimo hlavnej letnej sezóny sa v letoviskách nájdu vždy nejakí turisti, ktorí si prídu v predsezóne a posezóne oddýchnuť, ale hlavne prezrieť si prírodné krásy a historické lokality v pokoji, bez davov. Tiež športovci a avanturisti…
V zime hotely žijú hlavne z kongresov alebo svadieb, rôznych večierkov a koncertov organizovaných hlavne pre domácich hostí.
Hoteloví zamestnanci sú väčšinou z rôznych častí Chorvátska, a tak odchádzajú domov do svojich miest vo vnútrozemí alebo až za hranice.
Aké počasie vládne v jeseni a zime pri Jadrane?
Počasie je celkom fajn, ale ten silný studený vietor „bura“, o ktorom ste určite počuli, alebo ste ho aj zažili počas leta, keď zatvoria diaľnice, nás vie poriadne potrápiť.
Raz za pár rokov nás prekvapí aj sneh a atmosféra je fantastická, až na to, že málokto má zimné pneumatiky, :-).
Zuzana sa delí s fanúšikmi na sociálnych sieťach o krásne zábery z Chorvátska.
Do kedy sa domáci kúpu v mori?
Závisí to od počasia. Začíname, alebo aspoň teda ja začínam, s kúpaním, v júni a končím v septembri, niekedy až v októbri.
Sú však aj výnimky. Niektorí domáci sa v mori nekúpu vôbec, alebo len veľmi zriedkavo, čo by ste ani neverili. Teraz si mnohí od vás pomyslia „tak to je čistý hriech mať more pred nosom, a neokúpať sa, a my cestujeme každý rok kvôli moru do Chorvátska…“ A máte pravdu, ale je to tak.
Je Chorvátsko turisticky zaujímavé aj na jeseň?
Určite áno. Tak ako moje krásne Slovensko, ktoré nemá more a ostrovy, tak aj Chorvátsko má okrem mora všetky ostatné prírodné krásy, národne parky, lesy, hory, polia, turistické a športové trasy, jazerá a rieky, vodopády, pevnosti a zámky, historické mestá, útulné dedinky, vinohrady, domáce rodinné hospodárstva, botanické záhrady, múzeá…
Teda okrem čistého morského vzduchu sa tu nájde pre každého niečo zaujímavé na využitie dovolenky v jeseni.
Myslíte si, že Slováci poznajú Chorvátsko aj mimo letovísk? Čo z vnútrozemia by ste im odporučili vidieť?
Slováci poznajú Chorvátsko veľmi dobre a určite už začali pomaličky objavovať aj ostatné časti, okrem pobrežia. Počas cesty na dovolenku je určite top destináciou zastávka v Národnom parku Plitvice a v dedinke Rastoke, cez ktorú tečie vodopád.
Hlavné mesto Záhreb je tiež zaujímavé a má dobré letecké spojenie. Historické jadro sa oplatí navštíviť hlavne počas vianočných sviatkov, ale aj kedykoľvek v roku.
Zo zámkov určite stojí za to romantický a rozprávkový Trakoščan neďaleko Záhrebu.
Potom odporúčam oblasti okolo prírodných krás: kaňon rieky Zrmanja, kde sa tiež natáčal Winnetou, Národný park Paklenica…
Zaujímavé sú miesta vo vnútrozemí Dalmácie, kde sa začal pred pár rokmi rozvíjať turizmus a nabral poriadne obrátky kvôli väčšej ponuke ubytovania, hlavne domov s bazénmi, domácich rodinných usadlostí v okolí vinohradov, najmä v blízkostí Národného parku Krka a celého kaňonu, ktorý je dlhý 50 kilometrov.
Rieka vyviera vo vnútrozemí, v historickom kráľovskom meste Knin, ktoré skrýva mnohé poklady, ďalej tečie smerom na Drniš, cez malé dedinky až do Skradina a Šibenika, kde sa vlieva do mora.
Rôzne turistické chodníčky, cyklistické trasy a plavby loďou vás zavedú na najkrajšie miesta, ktoré skrýva rieka Krka a pritom môžete ochutnať miestne domáce špeciality ako jahňacie, šunka a syr, chlieb, domáce víno a rôzne likéry.
Zdroj rieky Cetiny sa nachádza neďaleko mesta Knin a toto miesto sa určite oplatí navštíviť.
Tiež najväčšie pohorie Dinara, ktoré sa týči nad Kninom, a tvorí sčasti hranicu s Bosnou a Hercegovinou.
Ale očarilo ma aj mesto Sinj neďaleko Splitu.
Odporúčam aj vnútrozemie Istrie, ktorá má už rokmi rozvitý rurálny turizmus – historické dedinky obkolesené hradbami s pohľadom na vinohrady pripomínajú Toskánsko.
Zelená Istria je aj krajom vína a tartufa (hľuzovky). Počas festivalu vína Teran a hľuzovky v mestečku Motovun, ktoré je najzachovalejšou stredovekou pevnosťou Istrie a jej klenotom, môžete ochutnať špeciality z hľuzovky a tiež najlepšie značky vína z tejto oblasti. Tieto domáce špeciality si môžete kúpiť aj v reštauráciách a obchodíkoch, ktoré sú na každom kroku.
Prechádzka po romantickom mestečku Motovun pôsobí ako cesta späť v čase, má úžasnú energiu.
Tiež odporúčam ostatné istrijské mestečká ako Hum, ktorému sa často hovorí aj najmenšie mestečko na svete. Potom Pazin, Buzet, Grožnjan, Kotli a jeho vodopády na rieke Mirne.
Mohla by som vymenovávať donekonečna…
Podľa cestovateľského magazínu Conde Nast Traveler patria medzi najpodceňovanejšie miesta Európy Trogir aj Opatija. Ktoré chorvátske mestá by ste doplnili – ktoré určite stoja za pozornosť, aj keď sú trocha mimo hlavného záujmu?
V Opatiji sa to všetko začalo… Tu sa začal rozvíjať turizmus v Chorvátsku, tak ako ho poznáme teraz a určite si zaslúži byť top európskou destináciou.
Celé historické jadro mesta Trogir je zapísané na zozname UNESCO kvôli vplyvu rôznych národov počas jeho histórie – založili ho grécki kolonisti.
Nemyslím si, že sú tieto mestá podceňované, naopak sú populárne, ale určite turistom, ktorí ešte v Chorvátsku neboli, ich názvy nič nehovoria.
V Chorvátsku si miesto alebo obľúbite, alebo nie. A každému sa páči niekde inde. A tak ani jedno miesto nie je mimo hlavného záujmu.
Môj top je Šibenik.
Čo vás priviedlo do Chorvátska? Ako sa Košičanka stala „Chorvátkou“?
Klasický príbeh letnej lásky, :-).
Na svojom YouTube kanáli o Chorvátsku píšete, že „kde lopatou zahrabneš, tam nájdeš nejaký ten poklad“. Čo je pre vás v Chorvátsku najväčším pokladom?
Môj syn je pre mňa najväčším pokladom v Chorvátsku.
Ktoré je vaše najobľúbenejšie miesto v Chorvátsku?
Je ich veľa, ale moje najobľúbenejšie sú Vodice, Tribunj, ostrov Prvić, Šibenik, ostrov Murter, Skradin, Primošten, Zadar, Split… To je okolie, v ktorom žijem.
Čo si myslíte, že Slováci o Chorvátsku a Chorvátoch väčšinou nevedia?
Ťažká otázka… Naše národy vedia o sebe dosť veľa. Možno Slováci nevedia, akí sú Chorváti tradicionálni, aj keď žijú v turistických oblastiach, ktoré navštevujú turisti z celého sveta.
Tiež, že Chorváti radi cestujú a spoznávajú nové miesta, hlavne zimné dovolenky radi trávia v lyžiarskych strediskách po celej Európe.
Čítajte viac Mama blogerka: S deťmi okolo sveta? Dobre naplánovaná exotika vyjde rovnako ako rezort all inclusiveV čom sú si Slováci a Chorváti najviac podobní a v čom sú úplne rozdielni?
To je veľmi individuálne. Všetci sme ľudia a máme radi všetko, čo nás robí šťastnými, spoločnosť priateľov, rodinné oslavy, spoločné večere a prechádzky po meste, výlety a dobré jedlo, relax a pohodu.
No priznám sa, že na chorvátsky zmysel pre humor som si musela zvykať. Dlho som ho nechápala. Radi sa doberajú navzájom, robia si srandu a niekedy to vedia až prehnať.
Najväčší rozdiel je v tom, že bohužiaľ zažili to, čo zažili, keď museli bojovať za svoju slobodu v nedávnej minulosti. Často spomenú naše bývalé Československo a naše priateľské osamostatnenie sa, a ja som naozaj veľmi vďačná za to, že to tak bolo.
Čo zo Slovenska vám v Chorvátsku chýba?
Moja rodina mamka a otec, priatelia, moja ulica a pre mňa najkrajšie mesto na svete, moje rodné Košice.
Čítajte viac Slovák Milan sa plavil 7 dní po trase Titanicu na najluxusnejšej lodi sveta. Prečo na konci plakal? Čítajte viac Sólo cestovateľka Alexandra: Moja zóna komfortu je niekde inde ako u väčšiny žien Čítajte viac Bekim: Keby mi na letisku stratili vozíček, odišiel by som na stokilovom papamobile Čítajte viac Horský vodca: Vodca a sprievodca nie je to isté. Aký je medzi nimi rozdiel?