K zaujímavostiam ostrova patrí Vela Spila neďaleko Vela Luka, kde sa našli dôkazy o živote ľudí z doby kamennej, teda spred 20000 rokov. Archeológovia na Korčuli objavili aj kamennú tabuľu, na ktorej nápisy podrobne opisujú počiatky osady spred 2300 rokov.
K týmto historickým pamiatkam teraz pribudol najnovší objav, ktorý Univerzita v Zadare popísala na svojom Facebooku.
Počas podmorského archeologického výskumu vodou zaliatej neolitickej lokality Soline pri ostrove Korčula našli vedci pozostatky, ktoré prekvapili aj ich samotných. Pod nánosmi morského bahna sa objavila cesta, ktorá spájala niekdajšie praveké sídlisko hvarskej kultúry s pobrežím ostrova Korčula.
Starostlivo naukladané kamenné platne boli súčasťou štyri metre širokej komunikácie, ktorá spájala umelo vytvorený ostrov s pobrežím.

Rádiokarbónová analýza zachovaného dreva nájdeného na mieste sa zistilo, že osídlenie tu existovalo približne 4900 rokov pred Kristom. Ľudia teda chodili po tejto komunikácii pred takmer 7000 rokmi.
Archeologický tím potápajúci sa v lokalite Soline preskúmal centrálnu časť miestnej zátoky Gradina a na radosť všetkých sa v hĺbke 4 až 5 metrov našli dôkazy o existencii osady takmer identickej s osadou na Soline.
Na mieste sa našli neolitické artefakty ako pazúrikové čepele, kamenné sekery a úlomky mlynských kameňov.

