Nový trestný zákonník má vstupovať do platnosti postupne v najbližších troch rokoch. Teraz je v Indonézii trestná manželská nevera, ale nie predmanželský sex.
Podľa predstaviteľa ministerstva spravodlivosti Alberta Ariesa tresty za nemanželský sex a spolužitie majú ochrániť inštitúciu manželstva. Podľa neho bude smieť oznámiť nemanželský sex či neveru len obmedzený okruh ľudí, a to rodičia, deti či manželia tých, ktorí sa dopustili daných činov. To podľa agentúry AFP výrazne obmedzuje pôsobnosť zákona.

Nový zákonník kritizujú zástupcovia firiem podnikajúcich v cestovnom ruchu. Podpredseda profesijného združenia Maulana Yusran označil zákon za „úplne kontraproduktívny“.
Podnikatelia sa obávajú, že tresty za nemanželský sex a spolužitie nezosobášených párov by mohli odradiť zahraničných turistov v čase, keď sa cestovný ruch spamätáva po pandémii covidu-19.
V Indonézii je mnoho populárnych turistických destinácií, napríklad ostrov Bali.
Schválenie zákonníka podľa agentúry ukazuje na posilňovanie konzervatívnych síl v najľudnatejšej moslimskej krajine na svete. Podľa kritikov nové paragrafy posilnia policajnú kontrolu nad morálkou, napísal Reuters.
Zákonník bude tiež trestať rúhanie, šírenie informácií o antikoncepcii či urážky hlavy štátu a viceprezidenta.
Za šírenie komunistických myšlienok budú hroziť až štyri roky väzenia.
Tresty budú aj naďalej hroziť za potraty.

Vzhľadom na rozsiahle zmeny bude nové znenie trestného zákonníka vstupovať do platnosti postupne počas troch rokov, uviedol námestník ministra pre legislatívnu činnosť a ľudské práva Edward Omar Sharif Hiariej.
Nový trestný zákonník kritizuje aj ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch. Podľa nej trestanie kritiky ústavných činiteľov odporuje medzinárodnému právu. Vláda uviedla, že objasní, čo sa bude považovať za urážku trestanú zákonom a kritiku, za ktorú nebude hroziť postih.
„Návrh zákona ukazuje, že zahraniční akademici majú pravdu, že naša demokracia je nepochybne v úpadku,“ povedal agentúre AFP šéf indonézskej pobočky organizácie Amnesty International Usman Hamid.
Proti schváleniu zákona v Jakarte demonštrovala stovka ľudí. Desiatky mimovládnych organizácií označili v spoločnom texte zmenu zákonníka za protidemokratickú.
Ochrancovia ľudských práv sa okrem iného obávajú vplyvu novej normy na sexuálne menšiny, pretože Indonézia nepovoľuje rovnopohlavné manželstvo.
Podľa zástancov nového trestného zákonníka nastal čas vzdať sa súčasnej normy, ktorú Indonézia zdedila po holandskej koloniálnej nadvláde, ktorá skončila v roku 1949. Predchádzajúce snahy o zmenu zákonníka zastavili v roku 2019 silné protesty.


