Čo robiť v prípade nepriaznivých podmienok na horách? Tu sú cenné rady záchranárov

Turista by sa mal vedieť zrieknuť túry v prípade nepriaznivých podmienok. Poprípade by mal zmeniť svoj ambiciózny plán na kratšiu a ľahšiu túru. Radí to Horská záchranná služba (HZS).

17.01.2022 09:00
debata

Horskí záchranári počas zimnej túry odporúčajú vyhýbať sa lavínovým terénom a dráham hlavne v dňoch po snežení a silnom vetre.

Turisti by mali byť obozretní a sledovať lavínovú predpoveď. Do horského prostredia by nemal človek podľa záchranárov nikdy chodiť sám.

„Základné pravidlo, bez ktorého sú všetky opatrenia zbytočné,“ podotkli s tým, že by sa skupina počas túry nemala deliť.

HZS ďalej radí, aby do lavínového terénu ľudia vstupovali po jednom a vzájomne sa sledovali. Odporúča mať pri sebe aj základnú lavínovú výbavu a vedieť ju efektívne použiť.

Ide o lavínový vyhľadávací prístroj, lavínovú lopatku a lavínovú sondu. Je to podľa horských záchranárov nutná výbava aj na túry na horské chaty.

Turista by mal mať nabitý mobilný telefón aj lavínový airbag batoh, ktorý pomôže zostať na povrchu lavíny. „Pri jeho aktivácii sa šanca na prežitie výrazne zvyšuje,“ konštatujú záchranári.

svah, lyžovačka, sneh, zima, snoubord, snowboard, hory Čítajte viac Tu je 14 najinstagramovanejších lyžiarskych stredísk Európy: Slovensko zabodovalo! maják, Podersdorf am See, Neziderské jazero, Rakúsko Čítajte viac Neziderské jazero: Pláž, bosorky aj najväčší zábavný park
debata chyba
Viac na túto tému: #túra #horská záchranná služba