Zatváranie prevádzok pre nárast cien energií zatiaľ podnikatelia z Tatier neplánujú. Na čom teda budú šetriť?

Podnikatelia v cestovnom ruchu sa na zimnú sezónu pripravujú ako na nevyspytateľnú s tým, že energetická kríza a zvyšovanie nákladov určite výrazne postihne aj ich.

26.09.2022 15:00
debata
ľadovce, hory, sneh, Himaláje, hory, kopce, zima, Čítajte viac Lyžiarske stredisko Bukovel sa premenilo na luxusný úkryt pred bombami

Ako informovala Dominika Štefková z oddelenia komunikácie Združenia cestovného ruchu (ZCR) Vysoké Tatry, väčšina prevádzok avizuje mierny nárast cien za ponúkané služby alebo ich prípadné obmedzenia, či už personálne, alebo energetické.

Na druhej strane ale množstvo ubytovacích zariadení, reštaurácií či galérií podľa Štefkovej počíta aj s doplnením niektorých služieb, zvýšením štandardov či noviniek, ktoré by mohli byť lákadlom a výrazne nezasiahnu do rozpočtu podnikateľov.

„Zatváranie prevádzok zatiaľ nikto neplánuje,“ potvrdila. Nárast cien za niektorý tovar nastal podľa jej slov už počas roka u vybraných dodávateľov, väčšina je však zatiaľ štandardná.

Aj Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry oslovila hotelierov s témou blížiacej sa zimnej sezóny a energetickej krízy. Predpoveď na zimu je podľa jej výkonnej riaditeľky Lucie Blaškovej podobná.

Petrohrad Čítajte viac Turisti obchádzajú Rusko. Týmto nahradili cársky Petrohrad či majestátny Vladivostok

Neplánujú zásadne obmedzovať prevádzku, pretože nemôžu znížiť kvalitu služieb pre hostí, tiež si nemôžu dovoliť zvýšiť ceny výrazne v čase, keď sa zdražuje všetko.

„Dôležité pre hotelierov je, ako budú fungovať ďalšie služby ako bežecké a zjazdové trate, ceny skipassov a služieb v regióne. Ak bude všetko drahšie, vládnu obavy, že ľudia zimnú dovolenku vynechajú,“ skonštatovala Blašková.

Hovorca prevádzkovateľa lyžiarskych stredísk a zjazdoviek v Tatrách Marián Galajda uviedol, že ceny pre najbližšiu zimnú sezónu sa práve nastavujú. Potvrdil, že mierne navýšenie nastane, ale ani zďaleka nie na úrovni zvýšenia cien vstupov.

„Tým, že skipasy predávame ako letenky a používame flexibilné ceny, bude vždy na hosťovi, aby sa rozhodol, či si kúpi v predpredaji lacnejší skipass na menej vyťažený deň alebo bude chcieť lyžovať v lukratívnejšom termíne, napríklad na sviatky za vyššiu cenu,“ poznamenal. Zároveň dodal, že prevádzku stredísk obmedzovať nechcú.

Veľa podnikateľov v Tatrách však plánuje minimálne počas mimosezóny radikálnejšie obmedzenia. „Nebudú poskytovať služby napríklad počas celého týždňa. Zhodujú sa, že nárast energií znamená nárast cien v službách cestovného ruchu a je najvyšší čas, aby štát zakročil a predstavil konkrétne plány a opatrenia,“ dodala riaditeľka OOCR, podľa ktorej tak tretím rokom pokračujú v sektore cestovného ruchu rôzne turbulencie, ktoré sa podnikatelia v tejto oblasti snažia ustáť.

NEPOUZ Egypt Čítajte viac Egypt láka na nízke ceny a all inclusive ubytovanie. Užite si históriu a more po celý rok
debata chyba
Viac na túto tému: #Tatry #ceny energií #zvyšovanie cien
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy