Mohutný obelisk, ktorý sa vypínal na lotyšskou metropolou, bol pamiatkou zo sovietskej éry, stredobodom pamätníka na oslavu oslobodenia Lotyšska Červenou armádou od nacistického Nemecka. Koncom augusta sa ho však domáci rozhodli nadobro zbaviť.
80-metrová betónová veža zdobená červenými päťcípými hviezdami bola prominentným prvkom panorámy Rigy. Ako hrdo však stála, tak rýchlo sa zvalila do neďalekého rybníka keď ju ťažká technika za jasotu a potlesku prizerajúcich sa zbúrala.
Zrútenie obelisku vysielali naživo lotyšské médiá. Tento pamätník bol posledným zo série sovietskych pripomienok zbúraných po ruskej invázii na Ukrajinu.
Pomník stál medzi sochami – troch vojakov Červenej armády a na druhej strane ženy predstavujúcej „Vlasť“ so vztýčenými rukami.
Pamätník osloboditeľom sovietskeho Lotyšska a Rigy od nemeckých fašistických útočníkov postavili v roku 1985, keď bolo Lotyšsko ešte súčasťou Sovietskeho zväzu.
Už od roku 1991, keď Lotyšsko znovu získalo nezávislosť a nakoniec sa stalo členom NATO a Európskej únie, vyvolával obelisk kontroverzie.
Lotyšský parlament v máji odhlasoval schválenie zbúrania pamätníka Park víťazstva a mestská rada v Rige ho nasledovala.
Krajina sa tak pripája k ostatným v odstraňovaní pamätníkov Sovietom: napríklad Estónsko tiež nedávno odstránilo sovietsky pamätník z druhej svetovej vojny z blízkosti mesta na ruských hraniciach.
Lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkēvičs na Twitteri uviedol, že zbúraním pamätníka Lotyšsko „uzatvorí ďalšiu bolestivú stránku histórie a hľadá lepšiu budúcnosť“.

Lotyšsko má však veľkú populáciu etnických Rusov, z ktorých niektorí protestovali proti likvidácii pamätníkov zo sovietskej éry.
Na každoročný ruský Deň víťazstva, ktorý pripomína sovietske víťazstvo v druhej svetovej vojne, sa ľudia zhromažďovali pred pamätníkom v Rige, aby k nemu položili kvety.
Lotyšsko má s Ruskom spoločnú 214-kilometrovú hranicu a žije tu početná etnická ruská menšina, ktorá tvorí asi 25 % obyvateľstva.

