Slávny švajčiarsky architekt Le Corbusier opísal bytovú výstavbu, na ktorej pracoval, ako „bétonbrut“, čo v preklade znamená surový betón.
Tento materiál sa výrazne, aj keď nie výlučne, objavuje v brutalistickej architektúre a Le Corbusierovou víziou bolo stavať tak, aby nič nebolo skryté.
Tento koncept poctivosti v stavebníctve však rozdeľuje odborníkov – brutalizmus je od svojho počiatku architektonickým štýlom, ktorý niekto buď miluje, alebo nenávidí.
Tu je sedem krásnych brutalistických budov z celého sveta, podľa ktorých si môžete spraviť alebo poopraviť názor.
La Cité Radieuse – Marseille, Francúzsko
Táto budova na prvý pohľad trocha pripomína petržalské bytovky. V skutočnosti je dielom architekta Le Corbusiera z 20. rokov 20. storočia.
Le Corbusier vyvinul vizionársky koncept bývania, ktorý nazval Unité d’Habitation (bytová jednotka). Trvalo mnoho rokov, kým mohol realizovať svoju víziu, keďže La Cité Radieuse sa formovalo v Marseille, prístavnom meste na juhu Francúzska, v rokoch 1947 až 1952.
Súbor 337 dvojposchodových bytov – plus obchody, galérie, reštaurácie a hotel — vytvoril komunitu. Na niektorých poschodiach prechádzajú komplexom široké chodby, ktoré tvoria „ulice“, na plochej streche je umiestnená bežecká dráha, bazén a spoločná terasa.
Od roku 2016 je bytovka z Marseille zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Habitat 67 – Montreal, Kanada
Habitat 67 je kultový brutalistický komplex, ktorý objavíte v Quebecu. Vedenia tohto priekopníckeho projektu sa ujal mladý architekt Moshe Safdie, ktorý neskôr získal celosvetovú slávu.
Komplex, ktorý bol odhalený na svetovej výstave v roku 1967, mal ukázať, že prefabrikované konštrukcie môžu byť praktické aj krásne.
Habitat 67 ponúka 158 bytov na 12 podlažiach; každé z nich bolo vyrobené v továrni a zavesené priamo na miesto.
Modulárna konštrukcia umožňuje každej nehnuteľnosti mať vlastnú strešnú záhradu a rôzne veľkosti bytov bránia tomu, aby bol dizajn jednotný a fádny.
The Barbican Estate – Londýn, Anglicko
Po rozsiahlom bombardovaní Londýna počas druhej svetovej vojny zostalo v oblasti, ktorá je teraz Barbakanom, v čase sčítania ľudu v roku 1951 len 48 ľudí.
Architekti tak dostali priestor, ktorý sa dal využiť na niečo odvážne a inovatívne. Chamberlain, Powell a Bon – firma, ktorá získala zákazku na pretvorenie oblasti, vytvorila vyvýšené mesto, ktoré by bolo základom pre novú komunitu približne 4 000 ľudí.
Hoci sa architekti zamerali na betón, Barbican Conservatory poskytuje oázu zelene, terasa pri jazere a sochárske ihrisko ponúkajú ďalšie priestory na voľný čas a rekreáciu.
Knižnica Geisel – La Jolla, Kalifornia
Táto jedinečná knižnica je dielom Williama Pereiru. Architekt chcel svojím dielom vytvoriť pocit, že človek drží vedomosti v rukách.
Stavba trvala dva roky, budovu otvorili v roku 1970. Pozostáva z ôsmich poschodí vyrobených zo skla a železobetónu. Konzolová konštrukcia si vyžadovala silné spádové trámové stĺpy, ktoré majú poskytovať dostatočnú podporu, ale slúžia tiež na zlepšenie dizajnu.
Strešná zvonkohra bola nainštalovaná v roku 1989, odvtedy zvoní v hodinových intervaloch.
Bostonská radnica – Boston, Massachusetts
Táto budova budila kontroverzie ešte pred svojím dokončením a ľudia volali po jej demolácii skôr ako bola hotová. Bostonskú radnicu nakoniec v 60. rokoch 20. storočia dokončili, no odvtedy neustále polarizuje spoločnosť.
Niektorí v jej ostrých líniách nachádzajú krásu, iní tvrdia, že ešte nikdy nevideli nič také škaredé.
Akokoľvek, radnica je odvážna, funkčná a jedinečná a je to jeden z najväčších bostonských architektonických unikátov.
Jatiya Sangsad Bhaban – Dháka, Bangladéš
Budova Národného parlamentu Bangladéša bola postavená z betónu, tehál a bieleho mramoru. Impozantné steny, ktoré sa nachádzajú medzi umelými jazerami, sú takmer ako pevnosť a fungujú ako izolácia pred vonkajším teplom.
Architekt Louis Kahn využil rôzne tvary, aby zdôraznil rôzne funkcie budov v tomto komplexe.
Geometrické vzory použité na vytvorenie otvorov v stĺpoch sú odkazom na bengálske kultúrne motívy.
Výstavba sa začala, keď bola krajina ešte východným Pakistanom, a keď sa zrodil nový nezávislý, začínajúci štát, Jatiya Sangsad Bhaban sa stal symbolom začiatku novej éry.
Kultúrny komplex Teresa Carreno – Caracas, Venezuela
Divadlo Teresa Carreno, dominantná brutalistická budova v Caracase, hostí živé podujatia v dvoch sálach. Tento kultúrny komplex nájdete v štvrti Bellas Artes hlavného mesta Venezuely.
Čítajte viac Drsný brutalizmus aj lacné pivo: Táto európska metropola prekvapí kultúrou aj nízkymi cenami Čítajte viac Ohavný brutalizmus, či ohromné dielo? Najvyšší a najväčší mestský slum má za sebou temnú minulosť Čítajte viac Chorvátsko má ďalší úchvatný most a opäť v Dalmácii