Prísť môžete, no nič neuvidíte. Dostať sa na parížsku olympiádu je nemožné

Letné olympijské hry vo francúzskej metropole sa začínajú o šesť mesiacov, 26. júla. Kúpiť letenky či lístky do Paríža na termín hier zatiaľ možno pomerne bez ťažkostí a len za mierne vyššie ceny. Dostupnosť hotelov klesá, ale je zatiaľ rovnaká ako napríklad na Veľkú noc. Zohnať vstupenky na jednotlivé športové podujatia je však prakticky nemožné a výdavky, ktoré turistu v meste na Seine tento rok v lete čakajú, budú tiež vyššie ako kedykoľvek predtým.

29.01.2024 06:00
paríž, turista, dovolenka, eiffelova veža Foto:
Ilustračná fotografia
debata

Ku koncu januára porovnávacie servery Kiwi.com alebo Skyscanner ponúkali jednosmernú letenku do Paríža na termín hier za zhruba 60 až 100 eur.

Jedna cesta autobusom do 1000 kilometrov vzdialeného dejiska olympiády vyjde na 50 až 60 eur.

Ceny sa líšia podľa prepravcu, ale napríklad Student Agency ešte lístky na júl nezačala vôbec predávať. Vypraviť sa do Paríža vlakom vyžaduje prestupy a naše železnice lístky na cesty do Francúzska nepredávajú.

Na otvárací víkend hier je možné zaobstarať nocľah pre dve osoby napríklad cez Airbnb za 100 eur za noc, ale ceny hotelov sú okolo 320 eur a niektoré apartmány sú aj omnoho drahšie, odhaľuje ponuka na serveri Booking.com.

Na serveri Airbnb, ktorý ponúka aj jednotlivé lôžka či izby u súkromníkov, je stále viac ako 1000 voľných lokalít.

Paríž, Francúzsko, Víťazný oblúk
Video
Zdroj: Pixabay.com

Ceny podnájmov trhajú rekordy

Na hry sa do Paríža chystajú prísť nielen športovci a diváci, ale aj dobrovoľníci. Niektorí z nich, ale aj študenti alebo turisti, hľadajú tipy na lacné ubytovanie u krajanských skupín na sociálnych sieťach. Odpovede sú niekedy ústretové, inokedy ale odsudzujú naivitu a varujú, že ceny podnájmov sa šplhajú k astronomickým výškam.

Nasávať atmosféru olympijského Paríža a ochutnávať francúzske syry a víno bude určite možné, ale kúpiť si lístok na športový zápas je takmer nemožné.

Predstava o výbere konkrétneho športu či zápasu je potom odtrhnutá od reality systému žrebovania vstupeniek. Usporiadatelia dali vlani na jeseň záujemcom o sledovanie hier na kurtoch a ihriskách možnosť prihlásiť sa do žrebovania. Pokiaľ boli vybraní, mohli si lístok kúpiť.

Ak si to neskôr rozmysleli, lístok sa vracia do predaja na oficiálnych stránkach. Tam sa teraz síce program zobrazuje, ale všetky ponúkané miesta sú vypredané.

Došli už dokonca aj lístky na otvárací ceremoniál na Seine, ktorého ceny sa začínali na 2700 eurách.

Poslednou možnosťou, ako vidieť športový zápas, sa tak javí kúpa oficiálneho balíčka, ktorý okrem vstupenky zahŕňa aj ubytovanie v parížskych hoteloch. Nocľah a vstupenka na jeden zápas pre dve osoby vyjde v najlacnejšom variante na 990 eur a s atraktivitou športov rastie aj cena.

Arc de Triomphe v Paríži.
Jedna z parížskych sôch slobody.
+3Čarovanie s Eiffelovkou na fotografii.

Priezračná Seina, kolaps dopravy?

Na nebývalú koncentráciu ľudí vo francúzskej metropole sa chystá parížska radnica, prevádzkovateľ mestskej dopravy aj polícia.

Starostka Anne Hidalgová napríklad sľúbila, že Seina bude do začiatku hier taká čistá, že bude možné sa v nej kúpať. Časť verejnosti je ale k jej sľubu skeptická, pretože Parížania sa v rieke nekúpu už desiatky rokov.

Francúzsko ale trvá na ekologickom a udržateľnom charaktere hier, a otvárací ceremoniál preto bude na lodiach na rieke. To ale budí obavy o bezpečnosť divákov aj medzinárodných hostí, najmä diplomatov.

Denne bude počas hier nasadených v priemere 30-tisíc policajtov a žandárov, čo je podľa ministerstva vnútra takmer pätina všetkých dostupných strážcov zákona vo Francúzsku.

Na olympijské a paralympijské hry do Paríža príde vyše 10 000 športovcov, ktorí sa budú pohybovať medzi 40 športoviskami. K nim sa denne pridá asi 600-tisíc návštevníkov a mestská doprava musí obslúžiť aj desať miliónov obyvateľov Paríža a jeho predmestia.

Dopravný podnik Ile-de-France Mobilités (IDFM), ktorý zaisťuje verejnú dopravu v Paríži a jeho okolí, v čase hier takmer zdvojnásobí ceny lístkov na metro. Namiesto 2,10 eura bude v lete stáť jedna cesta metrom štyri eurá, stúpnu aj ceny za cestu ostatnými dopravnými prostriedkami.

Nárast ceny má kompenzovať náklady na posilnenie dopravy v čase športového sviatku. Pre predplatiteľov sa ceny nezmenia a ušetriť je možné aj v predstihu.

V minulom roku francúzske médiá opakovane informovali o problémoch starnúceho parížskeho metra, ktoré kvôli poruchám aj niekoľko hodín stálo a uväznení cestujúci museli trpezlivo čakať.

Trpezlivosť je potrebná aj v prípade štrajkov, ktoré je vo Francúzsku možné zažiť nielen v doprave, ale prakticky kvôli čomukoľvek.

Napriek predvídateľným komplikáciám je stále možné sa na olympiádu do Paríža vypraviť a zaobstarať si krásny zážitok. Francúzsko je krajinou preslávenou svojou gastronómiou a Francúzi ju vo svojich reštauráciách budú hrdo prezentovať, rovnako ako francúzske víno.

V poslednej dobe je tiež novým parížskym trendom miešania alkoholických aj menej tradičných koktailov. Zážitok môže priniesť napríklad aj návšteva zámku vo Versailles alebo Eiffelovej veže, ktoré sa dlhodobo držia v desiatke najnavštevova­nejších pamiatok na svete. ​

plávanie, rieka Čítajte viac Rieka v metropole ako kúpalisko? Po 100 rokoch sa obnoví plávanie, oznámilo vedenie mesta vlaky, železnice, Británia Čítajte viac Slávne TGV testuje svoje nové vlaky ďaleko od Francúzov - na českom vidieku. Prečo? India Čítajte viac Najsexi ľudia na svete? Indovia. Druhí sú Američania, Česi na 28. mieste a čo Slováci?
debata chyba
Viac na túto tému: #olympiáda #Francúzsko #Paríž