Nový 2 kilometre vysoký mrakodrap spraví aj z Burdž Chalífa trpaslíka

Doposiaľ najvyššia budova sveta, dubajská Burdž Chalífa, meria vrátane antény je 828 metrov. Do hry však vstupuje dvojnásobne vyšší mrakodrap, ktorý predčí všetky doterajšie stavby aj naše predstavy.

22.03.2024 06:00
debata

Dvetisíc metrov vysokú budovu plánuje postaviť Saudská Arábia v Rijáde. Po dokončení sa stane zďaleka najvyššou stavbou našej planéty,

Middle East Business Intelligence (MEED) odhaduje náklady na stavbu tohto obra na približne 4,6 miliardy eur.

V súčasnosti prebieha súťaž návrhov so vstupným poplatkom 1 milión dolárov (900 000 eur), na účasť už bolo pozvaných niekoľko popredných svetových architektonických firiem.

Súťaž návrhov vedie Saudskoarabský verejný investičný fond (PIF), ktorému predsedá korunný princ Mohammed Bin Salman.

Saudská Arábia, kôň, socha, Čítajte viac Sci-fi megamesto za 400 miliárd ukradne ľuďom súkromie. Zmestí sa doň celé Slovensko!

Dočasný víťaz

Slávnu Burdž Chalífu však onedlho predčí aj ďalší mrakodrap Kingdom Tower, ktorý už rastie na severnej strane Jeddah v Saudskej Arábii.

Jeho výška bude 1 kilometer, čím sa stane prvou budovou sveta, ktorá pokorí túto magickú hranicu. Zatiaľ nie je známe, kedy bude táto veža dokončená.

Hlavným dizajnérom Kingdom Tower je architekt Adrian Smith z Chicaga z Adrian Smith + Gordon Gill Architecture (AS + GG), teda rovnaký architekt, ktorý navrhol Burj Khalifa.

Dubaj, SAE
Video
Zdroj: Pixabay.com

Futuristické stavby

Saudská Arábia zažíva stavebný boom s mnohými dychberúcemi projektmi aktuálne vo výstavbe: Medzinárodné letisko King Salman, megaprojekty NEOM vrátane The Line – vertikálneho mesta, Trojeny – horskej turistickej destinácie, budovy budúcnosti Oxagon a Sindalahu – ostrovného raja.

Očakáva sa, že medzinárodné letisko King Salman bude jedným z najväčších svetových letísk s rozlohou približne 57 km2 a šiestimi paralelnými dráhami a existujúcimi terminálmi.

Okrem toho tu vznikne 12 km2 mega-letiskových podporných zariadení, rezidenčných a rekreačných zariadení, maloobchodných predajní a ďalších logistických zariadení.

Letisko chce do roku 2030 vybaviť až 120 miliónov cestujúcich a do roku 2050 až 185 miliónov cestujúcich s nákladnou kapacitou 3,5 milióna ton.

NEPOUZ, NEOM Čítajte viac Samé roboty, žiadne cesty, GMO, počasie na želanie. Mesto budúcnosti NEOM už odhaľuje prvú etapu

The Line je humancentrický koncept futuristického mesta, ktorý vytvoril NEOM v Saudskej Arábii. Projekt sa považuje za revolúciu v tradičnom mestskom živote a urbanizme. Mesto The Line bolo navrhnuté pre približne 9 miliónov obyvateľov a má rozlohu 34 kilometrov štvorcových. Náklady na projekt sú 460 miliárd eur.

Oxagon bude slúžiť ako prístav a logistické centrum pre väčší projekt Neom, ktorý je poháňaným obnoviteľnou energiou, a ktorý je súčasťou plánu Saudskej Arábie Vision 2030 na diverzifikáciu ekonomiky krajiny a zníženie závislosti od ropy.

Trojena má byť celoročnou turistickou destináciou a bude zahŕňať lyžiarsku dedinu, ultraluxusné rodinné a wellness strediská, širokú škálu maloobchodných predajní a reštaurácií, ako aj športové aktivity ako lyžiarska zjazdovka, vodné športy a horská cyklistika, ale aj interaktívne prírodné rezervácie.

Sindalah, ktorý sa rozkladá na ploche približne 840 000 metrov štvorcových, je jedným zo skupiny ostrovov súboru NEOM, pričom každý bude mať svoju vlastnú víziu a dizajn. Projekt Sindalah bude zahŕňať tri hotely, 413 izieb (vrátane 88 viliek) a 333 apartmánov s obsluhou.

ostrov Hvar, Chorvátsko, mesto Hvar Čítajte viac Vyhlásili top 10 ostrovov sveta 2023: Hviezdi Chorvátsko, medzi najkrajšími sú až 3 európske

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Saudská Arábia #Rijád