O „invázii“ talianskych návštevníkov hovorí aj albánsky premiér Edi Rama, podľa ktorého sa balkánskej krajine podarilo striasť stigmu štátu, odkiaľ ľudia utekajú.
Za zvýšený záujem Talianov o Albánsko podľa odborníkov či zástupcov spotrebiteľských združení stojí predovšetkým zdraženie služieb v talianskych turistických oblastiach.
„Nadmerné zdraženie zo strany hotelov, prenajímateľov ležadiel na pláži, reštaurácií a ďalších poskytovateľov služieb pre turistov výrazne mení rozhodovanie Talianov na dovolenke,“ povedal denníku La Stampa šéf servera zameraného na práva spotrebiteľov Consumerismo Luigi Gabriele.
Domáci tu nie sú…
August je v Taliansku hlavným mesiacom pre letné dovolenky. V rokoch pred pandémiou covidu-19 bolo ťažké zohnať pri mori prenocovanie na poslednú chvíľu. Tento rok však množstvo známych letovísk na pobreží Jadranského i Tyrhénskeho mora hlási menšiu obsadenosť ako v minulom roku. Chýbajú práve domáci turisti, zatiaľ čo počet hostí zo zahraničia skôr rastie.
Predsedníčka združenia podnikateľov v cestovnom ruchu Federturismo Marina Lalliová denníku Financial Times povedala, že je to varovný signál a že tento rok môžu talianski hotelieri zrejme zabudnúť na plnú obsadenosť svojich zariadení, na ktorú boli zvyknutí v minulosti.
Vývoj si naopak pochvaľuje albánsky premiér Rama, podľa ktorého do jeho krajiny tento rok pricestovalo už pol milióna talianskych turistov. Talianske médiá hovoria o zhruba 300 000 talianskych turistov do konca júla, čo by bol medziročný nárast o skoro 60 percent.
Podľa Ramu sa tak mení pohľad na Albánsko ako na krajinu, z ktorej ľudia predovšetkým utekajú. To však odmieta albánska opozícia, podľa ktorej od roku 2013, keď Rama začal vládnuť, krajinu opustili stovky tisíc ľudí. Kvôli silnej emigrácii do Talianska v 90. rokoch aj tomu, že Albánci môžu sledovať taliansku televíziu, mnoho Albáncov vie po taliansky, čím aspoň čiastočne odpadá jazyková bariéra.

Opičia sa po Apúlii?
Rozmachu albánskeho cestovného ruchu podľa denníka Financial Times pomohlo otvoreniu nových leteckých spojov nízkonákladových spoločností.
Lacné letenky lákajú do Albánska aj turistov z Grécka, píše denník Kathimerini. V júni sa tak počet zahraničných cestujúcich, ktorí využili albánske letiská, viac ako zdvojnásobil v porovnaní s júnom minulého roku 2022.
Trajekty z talianskeho jadranského pobrežia do Albánska sú tiež väčšinou lacnejšie ako námorné spoje z Janova na Sardíniu či Korziku.
Tento týždeň podľa talianskej tlače na pár dní dovolenky v Albánsku odišla aj premiérka Giorgia Meloniová, ktorá trávi svoje voľno v Apúlii na protiľahlej strane Jadranského mora.
Minister poľnohospodárstva a Meloniovej švagor Francesco Lollobrigida však nedávno Albánsko kritizoval, že sa snaží napodobňovať Apúliu.
Do Albánska sa vydal aj dvadsaťosemročný Nicolas Ferrero z mesta Rimini, ktoré je tiež vyhľadávaným prímorským letoviskom. Mesto Saranda pri gréckych hraniciach kvôli veľkému počtu talianskych turistov označil v rozhovore s denníkom Financial Times za „malé Taliansko“.
Ubytoval sa v rezidencii s bytmi pre turistov, ktorá ešte bola čiastočne rozostavaná. „Vyzerá to, že na turistický boom neboli úplne pripravení,“ povedal Ferrero, ktorý teraz zvažuje, že by si na albánskom pobreží kúpil rekreačný byt. Ten by stál zhruba tretinu toho, čo by minul za podobnú nehnuteľnosť v Taliansku.


