Podobne sa zachovalo aj vzdialené tichomorské súostrovie Kiribati, keď zatvorilo svoje hranice, čím si zabezpečilo, že sa choroba nedostala k jeho brehom takmer celé dva roky.
Kiribati a niekoľko ďalších malých tichomorských národov patrilo medzi posledné miesta na planéte, ktoré sa vyhli akémukoľvek prepuknutiu vírusu. Zdá sa však, že vysoko nákazlivý omikron ich preľstil, píše NYpost.

Omikron s misionármi
Kiribati sa začalo znovu otvárať až v januári 2022. Vďaka tomu si Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní, známa ako mormóni, mohla prenajať lietadlo, ktoré priviezlo domov 54 občanov tejto ostrovnej krajiny.
Mnohí z tých, ktorí boli na palube, boli misionármi, ktorí opustili Kiribati ešte pred uzavretím hraníc, aby šírili vieru v zahraničí.
Úradníci na neďalekom Fidži testovali každého vracajúceho sa cestujúceho až trikrát, vyžadovali, aby bol očkovaný, a po príchode na Kiribati všetkých umiestnili do karantény a opäť otestovali.
Ani to však nestačilo a choroba si našla štrbinku.
Viac ako polovica pasažierov mala pozitívny test. Vírus sa tak rozšíril v komunite a prinútil vládu, aby vyhlásila stav núdze.
Pôvodných 36 pozitívnych prípadov z letu sa za pár dní zvýšilo na 181 prípadov.
Problémom Kiribati je však nízka zaočkovanosť. Podľa online vedeckej publikácie Our World in Data je len 33 % zo 113 000 obyvateľov Kiribati plne zaočkovaných, aspoň jednu dávku má 59 %.
A ako mnoho iných tichomorských krajín, aj v Kiribati fungujú iba základné zdravotné služby. V celej krajine je len niekoľko lôžok intenzívnej starostlivosti a v minulosti sa spoliehalo na posielanie svojich najťažšie chorých pacientov na liečbu na Fidži alebo na Nový Zéland.

Doposiaľ len (takmer) 2 prípady
Kiribati teraz otvorilo viacero karanténnych miest, vyhlásilo zákaz vychádzania a zaviedlo lockdown. Prezident Taneti Maamau na sociálnych sieťach uviedol, že vláda využíva všetky svoje možnosti na zvládnutie situácie, a vyzval ľudí, aby sa dali zaočkovať.
Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní so sídlom v americkom štáte Utah má silné zastúpenie v mnohých tichomorských krajinách vrátane Kiribati, kde je jej 20 000 členov treťou najväčšou kresťanskou denomináciou. Cirkev má asi 53 000 misionárov, ktorí slúžia na plný úväzok po celom svete a pracujú na obrátení ľudí.
Keď sa v apríli 2021 stali vakcíny proti COVID-19 široko dostupnými v mnohých krajinách, cirkevní predstavitelia vyzvali všetkých misionárov, aby sa dali zaočkovať, a vyžadovali to predovšetkým od tých, ktorí slúžia mimo ich domovských krajín.
Hovorca cirkvi Sam Penrod povedal, že vracajúci sa misionári zostali v karanténe, spolupracovali s miestnymi zdravotníckymi úradmi a po skončení karantény budú prepustení zo služby.
Pred vypuknutím aktuálnej nákazy Kiribati hlásilo iba dva prípady vírusu: boli to členovia posádky prichádzajúcej nákladnej lode, ktorá nakoniec nemala povolené zakotviť.


