Zaujímavosťou je, že hoci má Kiruna len okolo 20 000 obyvateľov, s rozlohou 19 447 km2 je najrozľahlejším mestom v celom Švédsku.
Približne 26 % z plochy Kiruny zaberajú chránené územia, čo je 11 % z celkovej plochy chránených území Švédska. Celá plocha je, samozrejme, iba veľmi riedko osídlená a len samotné centrum má charakter mestskej zástavby.
V meste sa obyvatelia dlho venovali prakticky len jednému – ťažbe železa a pridruženým činnostiam. Aj preto sa mnoho Kirunčanov z mesta odsťahovalo, najmä v 70. rokoch, keď nastal pokles cien železnej rudy, bane sa zatvárali a nezamestnanosť v odvetví rástla.
Následne sa karta opäť obrátila a ťažobný priemysel mesta zasa nadobudol na dôležitosti. Baňa na železnú rudu v Kirune, ktorú prevádzkuje švédska štátna spoločnosť LAB, v súčasnosti produkuje 80 percent potrieb Európskej únie. Každý deň sa z bane vyťaží ruda v hodnote šiestich Eiffelových veží.
Čítajte viac Laponské Rovaniemi – mesto, z ktorého (ne)pochádza Santa ClausKiruna však okrem ťažby rozvíja už aj turizmus, ročne sem zavíta až 300 000 návštevníkov. Turisti sa radi chodia lyžovať na Kiirunavaaru, pravdepodobne najväčšie teleso na svete tvorené železnou rudou, z ktorého sa stále intenzívne ťaží.
Svetovo známym je aj Ľadový hotel, ktorý v neďalekej osade Jukkasjärvi každý rok vyrastá. Prvý raz ho vytvorili začiatkom 90. rokov a odvtedy je to každoročná tradícia, vždy s inou témou.
Ďalším miestnym lákadlom je pozorovanie polárnej žiary a zimný festival s pretekmi sobov a vyrezávaním ľadových sôch. Populárne je aj rybárčenie a na svoje si prídu tiež lovci.
Čítajte viac Mama blogerka: S deťmi okolo sveta? Dobre naplánovaná exotika vyjde rovnako ako rezort all inclusiveVšetko tu však nie je len ružové. Postupom času sa mesto podkopané baňami začalo prepadávať, najmä v centrálnej časti začala pôda sadať. Navyše sa pod Kirunou našli aj cenné minerály, ktoré sa využívajú na výrobu batérií pre elektrické autá a veterných turbín.
Analýzy odhalili, že v miestnej nemocnici sa vytvorili hlboké praskliny, budovu školy rovno vyhlásili za nebezpečnú.
Úradníci preto museli začať konať: v roku 2004 prijali krízový plán, že celé centrum Kiruny sa postupne – budova po budove vrátane historických pamiatok, ako je kostol, z roku 1912 – presunie severnejšie, k jazeru Luossajävri. V rámci tohto podujatia sa presťahuje aj takmer 6 000 ľudí.
Celý presun mal trvať približne jednu dekádu, no dokončenie sa teraz očakáva až v roku 2026.
Čítajte viac Najzdravší európsky národ: Prvá krajina úplne zakáže cigarety Čítajte viac Najlepšie krajiny pre ženy: Rebríček na rok 2020. Slovensko chýba Čítajte viac Izolovaná komunita na severe Európy hovorí mŕtvym jazykom a žije ako pred stáročiami